Dart który był, ale jakoby go nie było - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W niedzielne popołudnie wszyscy oczekiwali nowoczsnego pociągu, jaki miał przejechać przez żywiecki dworzec. Doczekali się i nie doczekali.

dart

Jesienią 1907 roku na peron żywieckiej stacji kolejowej wjeżdżała królowa Hiszpanii. Witał ją paradny orszak oficjeli i mieszkańców. W źródłach sam wjazd pociągu opisywany jest jako główny punkt kilkudniowego ceremoniału.
Wieść mniej źródłowa, a bardziej gminna, głosi o przejeździe „Pana Prohaski”, czyli cesarza Franciszka Józefa po Galicji. Na każdym z możliwych dworców witały go niemniej liczne i barwne orszaki.
W niedzielę na żywieckim i zwardońskim dworcu pojawił się pociąg „Inka”, mknący po chwili do Warszawy. Miał być nowoczesny Dart. Niestety nie był, skład na Żywiecczyznę dotarł nie pierwszej młodości. Powiało rozczarowaniem.
Istnieje wiele dzieł literackich, omawiających słynne wjazdy na peron pięknych maszyn i dostojnych person. Istnieje też pewna rosyjska komedia, gdzie rewizor okazuje się fałszywy. Nie ma tam pociągu, jest słynne zdanie:
„Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie”.

Udostępnij

11
+10
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę