Mural Jeleśniański - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ten weekend w Jeleśni rozpoczęły się prace przy pierwszym Muralu położonym na terenie gminy Jeleśnia, a drugim na Szlaku Beskidzkich Murali. To kolejny już projekt Fundacji 9sił, a przygotowania do niego trwały kilkanaście miesięcy.

mural

Projekt ten zakłada powstanie największego muralu na Żywiecczyźnie, bo zostanie namalowany na ścianie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jeleśni liczącej aż 106 m2! To wielkie malowidło będzie nawiązywało do tradycyjnej zabawki ludowej – czerwonego konia, czyli najbardziej charakterystycznego rękodzieła nieżyjącego już artysty Stanisława Lacha z Pewli Wielkiej.

- Dzieło będzie przedstawiało starą, tradycyjną zabawkę konia, prostego w swej formie, ale jednocześnie szlachetnego, oddającego rzeźbiarski, tradycyjny kunszt artysty ludowego, który w gminie Jeleśnia kultywowany był od pokoleń. Warto podkreślić, że mural to sztuka przeniesiona na ulicę i dostępna dla każdego – mówi Monika Wróbel, koordynatorka projektu i jedna z pomysłodawców powstania malowidła.

Mural wykona znany i ceniony artysta Maciej „Kamer” Szymonowicz tworzący jako Etnograff. Jednak co najważniejsze – w ramach projektu powstanie kilka murali! Fundacja 9sił zamierza walczyć z nadmierną ilością banerów reklamowych, które mogą być zastępowane przez kolorowe elementy sztuki ulicznej.

Projekt jest współfinansowany ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2018.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę