Ten pomnik też do likwidacji? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tablica z umieszczoną na nim pierwotną treścią została zmieniona na bardziej ogólną. Mimo to wszczęto postępowanie.

 Jak informuje Urząd Gminy Łodygowice, 31 maja br. Śląski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia, czy pomnik, na którym znajduje się tablica z napisem„NIECHAJ NA WIEKI BĘDZIE KRZYKIEM ROZPACZY I PRZESTROGI TO MIEJSCE GDZIE W BRATOBÓJCZEJ WALCE GINĘLI POLACY”. RADA GMINY ŁODYGOWICE nie narusza ustawy z dnia 01 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów, urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Tym samym Urząd Wojewódzki wszczął także postępowanie w sprawie wydania ewentualnego nakazu usunięcia obiektu. Pomnik zlokalizowany jest na Placu Wolności w Łodygowicach Dolnych.

Pierwotnie ku pamięci MO

Pomnik - obelisk powstał w 1964 r. ku czci funkcjonariuszy MO poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej, ufundowany przez Społeczeństwo Ziemi Żywieckiej, w XX rocznicę powstania Organów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Pierwotnie na pomniku widniał napis „W walce o utrwalenie władzy ludowej, w walce z podziemiem reakcyjnym polegli śmiercią bohaterów funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej oraz Służby Bezpieczeństwa” zamieszczony na stalowej tablicy wmurowanej w obelisk, na którego szczycie umieszczono godło państwowe. Dopiero w 1998 r. na mocy uchwały Rady Gminy Łodygowice stara tablica została zastąpiona tą, którą możemy oglądać do dzisiaj.

Udostępnij

1
-1
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę