Pierwsza w diecezji chorągiew zakonu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada br., bp Roman Pindel erygował w Bielsku-Białej Chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II i dokonał aktu przyjęcia 25 nowych braci w szeregi tej świeckiej organizacji o charakterze charytatywnym. 

Tyt choragiew

Pierwsza w diecezji bielsko-żywieckiej chorągiew zakonu, będącego swoistym wotum dziękczynnym polskich mężczyzn za łaskę pontyfikatu papieża Polaka, powstała w parafii pallotyńskiej pw. św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej.

Jak informuje Diecezja Bielsko-Żywiecka podczas uroczystej Mszy św. w bielskim kościele odbyła się inwestytura nowych braci, którzy otrzymali pierwszy stopień rycerski – „wiara”. Do ślubowania przystąpiło 24 kandydatów i jeden kadet. Mężczyźni ci, w rozmaitym wieku i stanie cywilnym, przyjęli szatę zakonną, złożyli przyrzeczenia oraz otrzymali pektorał i indywidualne błogosławieństwo biskupa.

Rycerze wypowiedzieli rotę ślubowania na klęczkach. Zapewnili m.in., że zamierzają propagować nauczanie Jana Pawła II; że nie będą szczędzić sił w pomocy słabym i potrzebującym oraz pragną służyć Kościołowi katolickiemu i swojej Ojczyźnie. Na koniec otrzymali pektorał rycerski oraz różaniec. Nowo przyjętych w szeregi zakonu zgromadzeni w pallotyńskiej świątyni wierni nagrodzili oklaskami. Na okrzyk „Vivat Jezus!” rycerze odpowiedzieli „Totus Tuus”.

Podczas liturgii odczytano dekret o erygowaniu Chorągwi św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. Komandorem zakonu w diecezji bielsko-żywieckiej został Benon Wylegała. Opiekunami formacji są ks. Piotr Leśniak i ks. Maciej Zawisza SAC.

W ten sposób w diecezji bielsko-żywieckiej powstała pierwsza na południu Polski Komandoria Rycerzy Zakonu św. Jana Pawła II. Publiczne stowarzyszenie wiernych świeckich skupia w całym kraju ponad 700 mężczyzn. Bielska Chorągiew jest siedemnastą w kraju.

Zakon Rycerzy Jana Pawła II – Ordo Militiae Ioannis Pauli II – działa w Polsce od 2012 roku. Pierwsze komandorie powstały w Warszawie i Krakowie. Ojcem założycielem jest abp Henryk Hoser, a protektorem zakonu jest abp Marek Jędraszewski.

Udostępnij

4
-35
39
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę