Drzewa tlenowe na terenie Żywca - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

We wtorek na terenie Żywca odbyło się sadzenie drzew tlenowych, w którym wzięli udział pracownicy żywieckiego browaru wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta. W sumie w przestrzeni miasta będzie rosło kilkadziesiąt drzew tlenowych, m.in na os. 700-lecia, na os. Zgoda oraz obok Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Browar w Żywcu zdecydował także o przekazaniu 15 sadzonek drzew tlenowych Miejskiemu Centrum Ekologicznemu, poprzez które mieszkańcy Żywca będą mogli za darmo dokonać adopcji drzewa i posadzić je we własnym ogródku. W ten sposób browar spełnił obietnicę złożoną podczas ubiegłorocznej akcji Świąteczna Zwrotka Ż, w ramach której obiecał przeznaczyć środki ze zbiórki butelek zwrotnych na sadzenie drzew tlenowych w naszym mieście. 

2222

Pierwsze sadzonki drzew tlenowych zostały posadzone przez pracowników Browaru w najbliższym sąsiedztwie, czyli na os. Zgoda, gdzie umieszczono także tablicę pamiątkową. W wydarzeniu wzięli udział także dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu Tomasz Klima oraz burmistrz miasta Antoni Szlagor. 

Dlaczego zdecydowano się akurat na drzewa tlenowe? Te wyjątkowe rośliny dzięki ogromnym liściom i szybkiemu wzrostowi pochłaniają olbrzymie ilości dwutlenku węgla i produkują prawie 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Dzięki temu w znaczący sposób poprawiają jakość powietrza. Drzewa te bardzo dobrze przystosowują się do różnych warunków klimatycznych i rodzajów gleby  oraz nie wymagają większej ilości wody niż zwykłe drzewa. Zakupione i posadzone w Żywcu drzewa tlenowe posiadają uznany na arenie międzynarodowej europejski paszport, certyfikat jakości oraz licencję handlową. Już jedno posadzone drzewo tlenowe potrafi zredukować ślad węglowy. 

- Cieszymy się, że mieszkańcy Żywca tak licznie wzięli udział w organizowanej przez nas Świątecznej Zwrotce Ż w grudniu 2019 r. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu jesteśmy w stanie posadzić drzewa tlenowe na terenie Żywca. Specjalne podziękowania należą się mieszkańcom, którzy oddali butelki podczas Świątecznej Zwrotki Ż i wsparli tę inicjatywę – mówi Tomasz Klima, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. 

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu obiecał kupić i zasadzić drzewa w wyniku wyniku zorganizowanej pod koniec ubiegłego roku akcji zbierania butelek zwrotnych pod nazwą Świąteczna Zwrotka Ż. Podczas akcji Browar zachęcał mieszkańców Żywca do zwracania butelek oraz przekonywał, że takie działania pozytywnie oddziałują na otoczenie. W zaledwie 10 dni zebrano 6800 butelek zwrotnych, każda zebrane butelka stanowiła 1 zł, które Browar obiecał przeznaczyć na zakup oraz posadzenie wyjątkowych drzew tlenowych w Żywcu. 

- Dzięki Browarowi w Żywcu, nasze miasto stało się kolejnym na mapie Polski, w którym będą rosnąć drzewa tlenowe. To dobra informacja dla nas wszystkich, bo te specjalne drzewa pochłaniają nawet 10 razy więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa. Dla tych z Państwa, którzy chcieliby posadzić takie drzewo w swoim ogrodzie, Browar przygotował 15 sadzonek. W najbliższym czasie poinformujemy Państwa w jaki sposób można będzie je otrzymać – mówi Antoni Szlagor, burmistrz miasta Żywca.

Sadzenie drzew tlenowych to jedno z wielu działań o charakterze ekologicznym realizowanym przez firmę, a tym samym naturalny krok w celu poprawy jakości powietrza w Żywcu. Inicjatywa Świątecznej Zwrotki Ż, podobnie jak wszystkie działania firmy, jest wynikiem troski o lokalne społeczności i stanowi część szerszych działań Grupy Żywiec pod hasłem, „Daj butelce drugie życie”, której celem jest umożliwienie konsumentom zwrotu butelek na terenie całej Polski bez konieczności posiadania paragonu. 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę