Upamiętnienie Papieża Polaka w Hucisku - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

We wtorek na zabytkowym budynku stacji Hucisko członkowie stowarzyszeń "Kolej Beskidzka" i „Linia Kolejowa Żywiec – Sucha Beskidzka” zamontowali pierwszą z kilku tablic, upamiętniających osobę Jana Pawła II, jego umiłowanie Beskidów oraz związki z linią Żywiec - Sucha Beskidzka.

Maślanka

Zwrócono się wcześniej do Fundacji "Szlaki Papieskie" o wyrażenie zgody na włączenie kolejowego szlaku pomiędzy Żywcem a Suchą Beskidzką do zbioru tras turystycznych, po których wędrował Papież Polak - jak informuje Hubert Maślanka ze Stowarzyszenia "Linia Kolejowa Żywiec - Sucha Beskidzka". Projekt tablic, uzgodnienia treści, wreszcie możliwość montażu na zabytkowych obiektach - wymagały kilku miesięcy uzgodnień. Teraz, dzięki formalnej zgodzie Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. można było dokonać montażu pierwszej tablicy. Inicjatorzy akcji zapraszają do Huciska. Pielęgnować tam pamięć o Karolu Wojtyle można nie tylko obecnością przy przywołanej tablicy, ale też na przykład udać się turystycznym szlakiem Jana Pawła II na Jałowiec (1111 m. n. p. m.). Hubert Maślanka przytacza te pewną ciekawostkę, związaną z tym miejscem:

- "Kardynał Karol Wojtyła często korzystał z pociągów na linii Żywiec - Sucha Beskidzka. Dla przykładu 21 stycznia 1954 roku wędrował na nartach z Huciska przez Jałowiec, Kiczorę, Magurkę do Suchej Beskidzkiej. W trakcie tej wędrówki złamał nartę i część wędrówki musiał odbyć, jadąc na saniach. Następnie przejechał z przyjaciółmi pociągiem do Huciska, aby wyruszyć na kolejną wędrówkę. Z Huciska podeszli po ciężkim śniegu do Koszarawy i dotarli na nocleg do stacji turystycznej. W kolejnych latach kardynał korzystał z pociągów nie tylko w celach turystycznych ale także dojeżdżając na wizytacje duszpasterskie do pobliskich parafii. - źródło: http://www.bibula.com/?p=1092"

Udostępnij

9
+9
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę