Szpital za kilka miesięcy. Co dalej? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Coraz bliżej końca budowy nowego budynku Szpitala Powiatowego w Żywcu. Czy i w jakim stopniu oddanie go do użytku zaleczy bolączki finansowe, z jakimi boryka się teraz centrum żywieckiej opieki medycznej?

Władze powiatu zapewniają, że prace przy budowie przebiegają zgodnie z planem.

- Jeśli chodzi o datę zakończenia budowy nic się nie zmieniło. Planowany termin to III kwartał 2019 r. - mówił w ubiegłym tygodniu Andrzej Kalata, Starosta Żywiecki

To oczywiście zakończenie budowy. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa jeszcze potem zdobywanie decyzji, pozwalających uruchomić taką placówkę, jak szpital.

 Co z długami?

Inwestycja realizowana jest na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu i InterHealth Canada. Starostwo użyczyło na ten cel działkę i zbudowało drogę dojazdową. Firma kanadyjska finansuje budowę i ma prowadzić placówkę przez następnych 30 lat. W jakich okolicznościach będzie go prowadzić? Z końcem ubiegłego roku pisaliśmy o dramatycznej sytuacji finansowej Szpitala Powiatowego w Żywcu i jego kilkunastu milionach długów. Wynikają one z niekorzystnego przelicznika, jaki stosuje NFZ wobec żywieckiej placówki. Czy przy Polach Lisickich będą one inne?

- Jeżeli zakładamy na ten rok stratę 12 mln zł za funkcjonowanie starego szpitala i to się nie zmieni, to co się stanie z nowym szpitalem? Z tą samą stratą będzie musiał funkcjonować. Jak długo mu się uda, tego naprawdę nie wiem. Wciąż przyjmujemy więcej pacjentów, niż dostajemy świadczeń. To jest też nasza obawa, co będzie dalej, jak będzie funkcjonował nowy szpital, sposób przeliczania się nie zmieni – mówi Kalata.

Te obawy podziela radny powiatowy Jacek Kulec, znajdując przy okazji jeszcze inne powody do niepokoju na temat finansów, związanych ze szpitalem.

Niezbędny sprzęt

- Jeżeli stary popadał w długi, nowy będzie popadał tym bardziej. Stanie nowy budynek, ale czy będzie miał kogo i za co leczyć? Do tego dojdą koszty przeniesienia szpital. Jeśli ktoś się przeprowadza do nowego mieszkania lub domu to przeprowadzka zwykle pochłania wiele relatywnie dużych środków finansowych, które trzeba wyłożyć. No i sprawa kolejna, co ze starym szpitalem? Jako budynek, zanim znajdzie się pomysł na niego, wciąż będzie wymagał nakładów finansowych, choćby na to, by utrzymać do w stanie obecnym – mówi Kulec.

Dodajmy, że październikowa umowa finansowa pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i InterHealth Canada umożliwi dokończenie budowy Szpitala Powiatowego w Żywcu i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. 

Wyzwań i znaków zapytania przed żywiecką służbą zdrowia stoi więc sporo. Znajdując pozytywy, cieszyć się można, że przynajmniej finał budowy szpitala wygląda już zupełnie realistycznie.

Udostępnij

1
-5
6
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę