Panele wytwarzające tlen? Tak! I to w Żywcu! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Panele zamieniające dwutlenek węgla w tlen w jednej z żywieckich szkół? To nowy sposób walki ze smogiem? Tak, na razie w fazie testów! Kraków, co roku, dzięki inicjatywie o nazwie Smogathon, daje możliwość zaprezentowania rozwiązań technologicznych, które mogłyby wesprzeć walkę z zanieczyszczeniem powietrza. W jego edycji z 2017 roku pojawiło się innowacyjne rozwiązanie, które testowo trafi do Żywca.

Smogaton

 Prawie od Gatesa

Chodzi o Artveoli, startup z Doliny Krzemowej, który wygrał  krakowski Smogathon 2017, pozyskał inwestycje od Polaków i otworzy w naszym kraju swoje centrum badawczo-rozwojowe. Zanim to zrobi, w dwóch polskich szkołach zamontuje swoje urządzenia zamieniające dwutlenek węgla w tlen.

Co to za urządzenia?

Będą to panele, na pierwszy rzut oka wyglądające jak obrazy, montowane na ścianach wewnątrz budynków, które samodzielnie poprawiają jakość powietrza. W jaki sposób? Dzięki wykorzystaniu techniki mikroprzepływów. Nad tym rozwiązaniem pracowano w Departamencie Bioinżynierii na Uniwersytecie Stanforda. Inwestycja i decyzja o stworzeniu centrum badawczo-rozwojowego amerykańskiej firmy w Krakowie to spory sukces organizatorów Smogathonu, bo to oni ściągnęli do Polski wynalazców tego systemu.

Ma być skutecznie

Jak zapewnia Wojciech Burkot, były szef R&D Google'a w Polsce i jeden z założycieli Bitspiration Booster, Artveoli przeszło kompleksowy due dilligence, który potwierdził, że jej urządzenia działają. Swoje technologie Bitspiration Booster testuje w biolabach, w tym na Uniwersytecie Harvarda.

Efekty Smogathonu

Krakowska inicjatywa antysmogowa co roku dostarcza ciekawostek technologicznych. W poprzedniej edycji jej owocem był mech, których według odkrywców – rozciągnięty na bardzo niewielkiej powierzchni - wchłania zanieczyszczenia powietrza. Nic jednak do tej pory nie wiadomo o tym, aby w Żywcu czy gdziekolwiek indziej pomysł ten znalazł zastosowanie.
Pod koniec listopada ubiegłego roku ostatnią edycję konkursu projektów, które pomagają w walce z zanieczyszczeniem powietrza wygrało Artveoli. Pokonało 120 zespołów z 40 krajów i dostał wtedy w ramach nagrody 100 tys. dol., z zastrzeżeniem, że 75 proc. tej kwoty ma zostać przeznaczone na wdrożenie projektu w Krakowie oraz nagrodę dodatkową w wysokości 15 tys. dol. W 2018 roku zainstaluje swoje urządzenia w dwóch szkołach: w Krakowie i właśnie w Żywcu.

Udostępnij

7
+7
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę