Ile zarobili europosłowie? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kwestie bardzo wysokich przychodów za pracę w europarlamencie i Bruksela jako Eldorado polityków stały się już niemal mityczne. Co wynika z oficjalnych przekazów?

Euro banknoty 2

Przyjrzeliśmy się oświadczeniom majątkowym europosłów, którzy w mijającej kadencji reprezentowali nasz okręg - śląski. Było to siedmioro parlamentarzystów europejskich, przy czym jeden z nich sprawował funkcję bardzo krótko. Podawane tam, same tylko roczne zarobki brutto rzeczywiście są wielokrotnie wyższe, niż płace posłów Sejmu RP. Do tego dochodzą rozmaite dodatki, związane z prowadzoną działalnością. To natomiast, czy ktoś się przez tych 5 lat wyraźnie wzbogacił, jak zwykle zależy już od konkretnej osoby. Poniżej prezentujemy zmiany, jakie nastąpiły w europoselskich stanach posiadania. 

Buzek Jerzy Karol – jak wynika z oświadczeń majątkowych, ten europoseł na początku obecnej kadencji posiadał zgromadzonych 320 tys. zł i 91 tys. euro. Miał też mieszkania o wartości: 100 tys. zł (współwłasność) i 800 tys. zł (własność), a także dwa samochody. W 2018 roku, jako poseł do Parlamentu Europejskiego, zarobił 81 tys. euro brutto. W oświadczeniu majątkowym Jerzego Buzka na koniec kadencji figuruje 0 zł na koncie i 286 tys. euro. Przybyło natomiast mieszkanie o wartości 500 tys. zł i zegarek Tag Heuer. 

Gierek Adam – na początku kadencji deklarował zebrane środki pieniężne: 800 tys. zł i 100 tys. euro. Miał też dwa domy i działki, bez wyceny oraz dwa samochody. Jako europoseł miał przychód 81 tys. euro. Na koniec kadencji Gierek wykazał 1,2 mln zł i 100 tys. euro. Nieruchomości pozostały te same, samochód już tylko jeden.

Olbrycht Jan Maria – europoseł, wraz z początkiem kadencji, wykazał zgromadzone środki pieniężne w wysokości: 20 tys. zł i 2,5 tys. euro. Posiadał dom o wartości 1,2 mln zł i jeden samochód – Ford Mondeo z 2007 roku. W 2018 roku zarobił w Europarlamencie 102,4 tys. euro. W oświadczeniu składanym wraz z końcem kadencji Olbrycht zamieścił 60 tys. zł, 8 tys. euro, dwa samochody z 2016 roku, kredyt mieszkaniowy (600 tys. zł) i kredyt na zakup samochodu (125 tys. zł).

Piecha Bolesław Grzegorz – kadencję rozpoczynał z oszczędnościami: 10 tys. zł i 45 tys. euro. W oświadczeniu majątkowym wskazał też mieszkanie o wartości 400 tys. zł, działkę budowlaną – 160 tys. zł, samochód z 2007 roku i pożyczkę na samochód (10 tys. zł). Jego przychody z pracy w europarlamencie w 2018 roku wyniosły 102,2 tys. euro. Na koniec kadencji ma na koncie: 450 tys. zł i 160 tys. euro. Mieszkanie bez zmian, ale Piecha posiada dwa auta (2016 i 2017 rok produkcji) i pożyczkę na samochód 155 tys. zł.

Plura Marek Mirosław – w 2014 roku miał zgromadzonych 25 tys. zł w funduszach emerytalnych i oszczędnościowych. Posiadał mieszkanie (70 m. kw.) i działkę, którą wycenił na 200 tys. zł. Była to współwłasność małżeńska. Miał też samochód wart 24 tys. zł i zaciągnięte kredyty konsumpcyjne – 94 tys. zł. W 2018 uposażenie europosła Plury, wraz z dietami, wyniosło 132 tys. euro brutto. Na koniec kadencji ma zgromadzonych 122 tys. zł w funduszach ubezpieczeniowych, 1 tys. euro, mieszkanie jak wcześniej, dwa samochody (skoda – 20 tys. zł i Mercedes V Klasa 2015 – 200 tys. zł) oraz zaciągnięte kredyty o łącznej wysokości 70 tys. euro.

Sośnierz Dobromir – mandat sprawował niespełna rok.

Wiśniewska Jadwiga Maria – kadencję zaczynała ze stanem konta 70 tys. zł. W 2014 roku posiadała dom o wartości 600 tys. zł i gospodarstwo rolne wycenione na 50 tys. zł (obie - współwłasność z mężem). Na Wiśniewską zapisane były też dwa samochody (2008 i 2011 rocznik). W jej oświadczeniu za rok 2018 figurują: 104,2 tys. euro brutto jako przychód europosła i 28 tys. zł na najem. Na koniec kadencji na koncie europosłanki widnieje 174 tys. zł, 309 tys. euro i 3,7 USD. Oprócz domu i gospodarstwa ma jeszcze mieszkanie warte 405 tys. zł (współwłasność z mężem).

Udostępnij

1
-2
3
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę