"Mały ZUS+" - w bielskim prawie rekord - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prawie 13 tys. firm zgłosiło się w województwie śląskim do „Małego ZUS Plus” w terminie od 1 lutego do 2 marca. To właśnie 2 marca był ostatnim dniem na zgłoszenie firm do tej ulgi. Najwięcej przedsiębiorców chcących skorzystać z ulgi zarejestrowało się w rybnickim oddziale ZUS, najmniej w zabrzańskiej placówce.

ZUS

 

Od 1 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus”. Dzięki nim z nowej ulgi może skorzystać więcej firm niż poprzednio, gdyż zwiększyła się, prawie dwukrotnie, maksymalna kwota przychodu, jaką płatnik mógł uzyskać w poprzednim roku swojej działalności. Już nie 67,5 tys. zł, ale 120 tys. zł przychodu za ubiegły rok.

 

Czekali na ostatni moment na zgłoszenie

- Analizując statystyki wpływu zgłoszeń do „Małego ZUS Plus” można zauważyć, że biznesmeni w województwie śląskim decyzję o skorzystaniu z ulgi zostawili sobie na ostatni moment. W województwie śląskim od 1 lutego do 23 lutego do "małego ZUS plus" zgłosiło się 6769 firm, a w ostatnim tygodniu lutego i 2 marca, tych zgłoszeń było praktycznie tyle samo co przez trzy wcześniejsze tygodnie, czyli ponad 6 tysięcy - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W sumie od 1 lutego do 2 marca do "małego ZUS plus" w Śląskim zgłosiło się 12 886 przedsiębiorców.

 

Co się zmienia „mały ZUS Plus”?

Oprócz zwiększonej kwoty przychodu za ubiegły rok, zmienił się także sposób obliczania składek. Do tej pory w ramach „małego ZUS” przedsiębiorca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od przychodu. Teraz kwota składek na „mały ZUS plus” zależy od dochodu, a podstawą wymiaru składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł).

Pomocnym w obliczeniu nowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne może być kalkulator składek, specjalnie przygotowany przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jest dostępny na stronie eSkladka.pl.

 Dla kogo jeszcze w tym roku „Mały ZUS Plus”?

Przedsiębiorcy, którym w ciągu roku skończy się 24-miesięczny okres opłacania preferencyjnych składek (bez znaczenia czy to będzie w połowie marca, w kwietniu, czy innym miesiącu) i spełnią warunki do „małego ZUS plus” mogą z tej ulgi skorzystać. Muszą jednak pamiętać o siedmiodniowym, nieprzekraczalnym terminie na zgłoszenie z nowym kodem do ubezpieczeń społecznych (0590 lub 0592). Te 7 dni liczy się po zakończeniu preferencyjnych składek, inaczej mówiąc od pierwszego dnia, w którym spełnią warunki małego ZUS plus. Podobnie jest z płatnikami, którzy w ciągu roku odwieszą swoją działalność. Tutaj też obowiązuje ich termin siedmiu dni na zgłoszenie z nowym kodem do ubezpieczeń społecznych i spełnieniu ustawowych warunków do przyznania ulgi, w tym prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez co najmniej 60 dni.

 Niskie składki to niskie świadczenia

Ulgi w opłacaniu niższych składek to propozycja, a nie obowiązek. Przedsiębiorca może z nich skorzystać, ale nie musi. Ważne, by podjął tę decyzję świadomie, mając na uwadze to, że opłacanie niższych składek przełoży się w przyszłości na niższe świadczenia, w tym zasiłki chorobowe, opiekuńcze, renty, ale i emeryturę.

 Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie www.zus.pl.

Oddział

Wpływ zgłoszeń do „Małego ZUS Plus” od 1.02.2020
do 2.03.2020

Bielsko-Biała

2457

Chorzów

2274

Częstochowa

1867

Rybnik

2735

Sosnowiec

1894

Zabrze

1659

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę