W pandemii wyniki Famedu zadowalające dla szefostwa - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mimo spadku liczby zamówień na stoły operacyjne, najbardziej dochodowej kategorii sprzętu, Famed Żywiec w pierwszym półroczu zanotował zadowalające wyniki biznesowe. Spółka oczekuje zwiększenia rocznych przychodów. Skuteczne działanie w trakcie szczytu pandemii Covid-19, gdy Famed nieprzerwanie dostarczał łóżka „OIOM-owe” do szpitali na całym świecie, zaowocowały m.in. docenieniem polskiej firmy przez międzynarodowe organizacje pozarządowe.

Famed wlasny

 Covid wpłynął na plany biznesowe, ale nie na efekty

Liczba zamówień na łóżka szpitalne przeznaczone na oddziały intensywnej terapii, choć mniejsza niż w ostatnich miesiącach, wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Jednocześnie łóżka to kategoria sprzętu niskomarżowego, który w strukturze przychodów Famedu ustępuje miejsca stołom operacyjnym, na które popyt w pierwszym półroczu znacznie się zmniejszył. Mimo tego spółka osiągnęła satysfakcjonujące wyniki biznesowe i oczekuje utrzymania trendu wzrostowego, który notuje już od kilku lat. W podsumowaniu 2019 roku wykazała wzrost o ok. 7,5 proc., w porównaniu do wyniku z 2018 roku (łączna wartość sprzedaży na poziomie 60 mln złotych, EBIDTA 3 mln zł).

 – Pomimo niełatwej sytuacji wyniki po pierwszym półroczu są bardzo zadowalające, zarówno w odniesieniu do rynku polskiego, jak i rynków zagranicznych. W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku osiągnęliśmy wzrost o 1/3 względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Tym samym zanotowaliśmy w tym czasie ponad dwukrotne tempo wzrostu. Dane te wskazują, że po raz kolejny uda nam się zwiększyć roczne przychody, jak również będziemy mogli wykazać się dynamicznym wzrostem udziału w rynku produktów przeznaczonych do pozycjonowania pacjenta – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

 – Największym problemem pozostaje brak możliwości ekspansji w krajach, w których nie mamy jeszcze ustabilizowanej i rozpoznawalnej marki. Pandemia istotnie spowolniła nasze działania, uniemożliwiając wykorzystanie potencjału tych rynków. Dla porównania na rynkach, na których już wcześniej zaistnieliśmy, czego przykładem są Chiny czy Arabia Saudyjska, nasza pozycja zdecydowanie się wzmocniła, co skutkuje kolejnymi zamówieniami – dodaje Marek Suczyk.

 Międzynarodowe organizacje doceniają Famed

 

Skuteczne działanie w trakcie szczytu pandemii Covid-19, nieprzerwane i sprawnie organizowane dostawy, realizowane mimo trudności będących efektem lockdownu, zaowocowały m.in. docenieniem spółki przez międzynarodowe organizacje pozarządowe. Polski producent sprzętu medycznego został zaproszony do udziału w organizowanych przez nie projektach.

– Jesteśmy o tyle wyjątkowym wytwórcą, który niemal całość produkcji prowadzi na terenie kraju, w oparciu o własne zasoby i technologie. To pozwala nam na szybką realizację zamówień. Dzięki dostawom w okresie pandemii, istotnie wzrosła nasza rozpoznawalność m.in. jako solidnego producenta łóżek, będącego w stanie dostarczyć wysokiej jakości produkty w relatywnie krótkim czasie. Efektem tego jest znalezienie się w gronie kwalifikowanych dostawców międzynarodowych organizacji pozarządowych, co należy traktować jako nobilitację. Z jednej strony to prestiżowe wyróżnienie, a z drugiej możliwość wzięcia udziału w kilku dużych projektach na całym świecie. – To kolejny dowód na to, że jesteśmy marką, na której można polegać. Famed jest wiarygodnym i stabilnym partnerem, który szybko i kompleksowo może wspierać swoich partnerów w sytuacjach kryzysowych – mówi Marek Suczyk.

„Do gry wracają stoły operacyjne” - oznaka normalności i lepsza perspektywa na przyszłość

 W ostatnich tygodniach Famed notuje wzrost zainteresowania stołami operacyjnymi, najbardziej dochodowym segmentem produktów. W nim żywiecka spółka może pochwalić się konstrukcjami, docenianymi przez środowisko medyczne. Famed Hyperion, stworzony z myślą o chirurgii bariatrycznej, oferuje m.in. udźwig 500kg. Z kolei Famed Flare, którego blat wyprodukowano z włókna węglowego, to stół do obrazowania medycznego zapewniający najwyższej jakości zdjęcia RTG wykonane przy najmniejszej dawce promieniowania rentgenowskiego. Teraz do karbonowej rodziny stołów operacyjnych Famedu dołącza Optima, pierwszy na świecie stół operacyjny w pełni pokryty włóknem węglowym. Egzemplarze demonstracyjne trafiły na testy do placówek medycznych, głównie za granicą.

– Międzynarodowy sukces Famed Flare i dalsze wprowadzanie włókna węglowego do naszych stołów operacyjnych okazały się strzałem w dziesiątkę i pozwoliły wyprzedzić światowe trendy. Dzięki wdrażanym nowoczesnym rozwiązaniom nasze stoły zastępują w postępowaniach przetargowych topowe konstrukcje największych korporacji medycznych – mówi Michał Grossy, menadżer ds. marketingu Famedu.

– Mimo pandemii zainteresowanie stołami nadal było, lecz budżety były w całości wykorzystywane na produkty pierwszej potrzeby, co uniemożliwiało składanie zamówień w innych obszarach. Obecnie „odmraża się” wiele projektów, nad którymi wcześniej pracowaliśmy. To oznaka powrotu do „normalności”, która daje nam nadzieję na jeszcze lepsze wyniki biznesowe – komentuje Marek Suczyk.

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę