"Madonna z poziomką" w krakowskim "Europeum" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedno z głównych dzieł sztuki, którym szczyci się Żywiec, prezentowane było w stolicy Małopolski. Od 8 sierpnia do 10 września 2017 r. gotycki obraz „Madonny z poziomką" z Muzeum Miejskiego w Żywcu (depozyt Parafii Katedralnej NNMP w Żywcu) był prezentowany w Muzeum Narodowym w Krakowie – Oddział „Europeum" (plac Sikorskiego 6) na wystawie czasowej. Obiekt eksponowano w ramach akcji „Cudowna Moc Sztuki", organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Instytut Dziedzictwa.

Madonna z poziomką

 Członkowie krakowskiego Koła T.M.Z.Ż. w trakcie finisażu wystawy spotkali się w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM przy obrazie Madonny z poziomką. Zawikłane i intrygujące dzieje gotyckiego dzieła oraz historię jego konserwacji przedstawił Filip Chmielewski - historyk sztuki, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie,kurator pokazu.

Jakie były te dzieje i co przedstawia obraz?

"Madonna z poziomką" jest dziełem XV - wiecznym, wykonanym najprawdopodobniej w Krakowie lub innym miejscu Małoplski. W Żywcu znajduje się od 1625 roku. Przekazał go wówczas ks. Andrzej Kozatius, krakowski kanonik katedralny, naszemu kościołowi farnemu pw. Najświętszej Marii Panny. Madonna na malowidle trzyma w ręku kwiat i owoc poziomki. Na rączce Dzieciątka Jezus siedzi zaś niewielki zielony ptaszek. Według Filipa Chmielowskiego to nie są ozdobniki bez treści. Mają głębokie znaczenie symboliczne. Poziomka, na której występuje równocześnie kwiat i owoc, oznacza zarówno czystość Dziewicy, jak i rajski ogród lub pokarm zbawionych w raju. Szczygieł zaś, wijący swoje gniazda m.in. wśród ciernistych krzewów, przywołuje ofiarę i zmartwychwstanie Chrystusa. Oryginalne przedstawienie "Madonny z poziomką" przywrócono dopiero ponad 30 lat temu, w trakcie gruntownej konserwacji dzieła. W okresie baroku obraz został znacznie zmieniony. Maryja trzymała po przemalowaniu w dłoni nie poziomkę, ale pęk róż. 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę