[WALENTYNKI] Kłódki miłości z parku zniknęły - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś Walentynki - Dzień Zakochanych. Jak się mają "kłódki miłości" w żywieckim Parku Miejskim? Można się zdziwić.

Bez klodek

Sposobów na okazywanie uczuć jest tyle, ile podsunie wyobraźnia, która u wielu bywa określana nieograniczoną. W naszym mieście dosyć popularnym było wieszanie kłódek - na dowód miłości - na jednym parkowych mostków, niedaleko Domku Chińskiego. Te jednak zniknęły. Dlaczego?

Modny uczynek

Obyczaj ozdabiania balustrad kłódkami znany jest oczywiście powszechnie na całym świecie, choć nie ma długiej historii. Spopularyzował go pisarz Federico Moccia w swojej powieści pt. „Tylko Ciebie chcę”, która była wydana w 2006 roku. W niej to zakochani zawiesili kłódkę na podrzymskim moście Muliwijskim, a kluczyk wyrzucili do Tybru. Ruch taki miał być gwarantem nierozerwalności związku. Szybko znalazł naśladowców w wielu miastach Europy, w tym i w Polsce. Zjawisko zawieszania kłódek na mostach wzbudzało też niejednokrotnie kontrowersje. Bywa postrzegane jako szkodzące zabytkowym mostom lub samowolna ingerencja w przestrzeń miejską. W Żywcu również pojawiły się takie "ozdoby". Zaczęto je zawieszać w 2012 roku na barierkach jednego z parkowych mostków, prowadzących na wysepkę. Z czasem zebrała się pokaźna liczba.

Były i nie ma

Jeśli jakaś para, przy okazji tegorocznych Walentynek, chciałaby znaleźć swoją – zawieszoną w przeszłości – kłódkę, będzie to niemożliwe, gdyż tych już nie ma. Można by się zastanawiać, czy to roboty porządkowe, czy przywłaszczenie przez kogoś. O to, czy znane są powody zdjęcia ich, zapytaliśmy w żywieckim Urzędzie Miejskim:
- Kłódki zostały zdjęte z konieczności, wynikającej z renowacji, jakiej poddane zostały barierki, po przejściu jednego z jesiennych orkanów – powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żywcu Mariusz Hujdus.

Miasto przyjazne zakochanym…

Brak kłódki w na parkowej barierce nie powinien być więc przykładem na nietrwałość uczucia, skoro zaistniały takie wyraźne czynniki obiektywne. Czy można ten rytuał kontynuować?
- Nie będzie działań prewencyjnych ze strony miasta. Jeżeli ktoś lub jakaś para będzie miała ochotę na taki ruch, może kłódkę zawiesić. Szczególnie w Dzień Zakochanych – dodał Hujdus.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę