Prezes Asysty Żywieckiej Regionalistą Roku - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od ponad 50 lat przewodzi Asyście Żywieckiej upowszechniając regionalne stroje. Towarzystwo Ziemi Żywieckiej postanowiło uhonorować Zdzisława Staszkiewicza i przyznać mu tytuł Regionalisty Roku 2017.

DSC03390

Wyróżnienie przyznawane było przez dziewięć lat tym osobom z Żywiecczyzny, które przyczyniały się do rozwoju regionalnych tradycji. Tytuł Regionalisty Roku otrzymali już  m.in. Jadwiga Jurasz, kierowniczka zespołu „Grojcowianie” oraz Andrzej Maciejowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce. W ubiegłym roku zrezygnowano z cennego wyróżnienia, ale w tym roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej postanowiło wznowić tę inicjatywę.

Tym razem działacze towarzystwa skupili się tylko na osobistościach z miasta Żywca. Dlaczego tytuł Regionalisty Roku zdecydowano się przyznać Zdzisławowi Staszkiewiczowi? - To zasłużony człowiek dla Żywca. Od 1962 r. działa w miejskiej asyście. Poza tym jest współzałożycielem kameralnej orkiestry dętej - mówi Grzegorz Szafrański z Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Zdzisław Staszkiewicz przyznaje, że nie spodziewał się takiego wyróżnienia. - Jestem zaskoczony. Nie wydaje mi się, żebym zasługiwał na taką nagrodę - mówi skromnie.

Godnie reprezentują Żywiec

Pan Zdzisław odegrał kluczową rolę w rozwoju Asysty Żywieckiej. Obecnie grupa liczy 70 członków w wieku od 6 do 80 lat. Ma swój sztandar ufundowany przez burmistrza Żywca. Asysta bierze udział w różnych kościelnych i świeckich świętach prezentując żywieckie stroje. Pojawiają się co roku m.in. na parafialnych odpustach, podczas majowych procesji św. Stanisława w Krakowie czy podczas święta 11 listopada na żywieckim rynku. W najbliższym czasie reprezentantów Żywca zobaczyć będzie można 15 sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Co ważne, regionalne ubiory zespół tworzy sam, buty zamawiają u szewca w Krakowie. Jak wygląda tradycyjny żywiecki strój kobiety? - Ubiór składa się aż z pięciu warstw halek - to nadaje fasonowi obszerności. Na to zakłada się spódnicę i haftowany fartuch. Górę tworzą kamizelka i peleryna. Dodatkowo panny mają we włosach kwiatek, a głowy mężatek ozdabia czepiec. Obuwie jest niezabudowane i przeważnie koloru białego - tłumaczy nasz rozmówca. A mężczyźni? - Mają buty podobne do oficerek, spodnie wiązane przy nodze, białą koszulę z kołnierzykiem, kamizelkę i czapkę. Obowiązkowym elementem są również białe rękawiczki - wyjaśnia pan Zdzisław.

Uroczystość przyznania prezesowi Asysty Żywieckiej tytułu Regionalisty Roku odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 6 sierpnia o godzinie 18.00 w amfiteatrze pod Grojcem. - Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa Ziemi Żywieckiej  do wzięcia udziału w tym wydarzeniu - zachęcają działacze.

Udostępnij

2
0
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę