Długi weekend? Może astroturystyka? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stowarzyszenie POLARIS – OPP zaprasza na uroczystość otwarcia swojego Kompleksu Wielofunkcyjnego w Sopotni Wielkiej.

 POLARIS – OPP

Jego działanie jest nakierowane na aktywizację środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, do których adresuje większość swoich poczynań. Jednocześnie prowadzi także intensywne działania na rzecz polskiego dziedzictwa naukowego, jakim jest ochrona ciemnego nieba w Polsce – w odwołaniu do Mikołaja Kopernika czy Jana Heweliusza. To właśnie w Sopotni Wielkiej powstał pierwszy w naszym kraju obszar ochrony ciemnego nieba, gdzie prowadzone są działania popularno-naukowe oraz rozwija się innowacyjna dziedzina wypoczynku w postaci ASTROTURYSTYKI. Także w Sopotni Wielkiej, na przełomie 2017/2018 roku, udało się wybudować kompleks wielofunkcyjny, który teraz ma służyć za miejsce społecznej aktywności, rozwijania pasji, popularyzacji nauki, a także zgłębiania wiedzy na temat otaczającego nas wszechświata, dzięki jednemu z większych teleskopów astronomicznych w kraju klasy Celestron C14 systemu Schmidt-Cassegrain. Już w tę majówkę przy odrobiniedobrej pogody będzie można zaobserwować nie tylko potężnego Jowisza, pierścienie Saturna, Gwiazdę Wieczorną – Wenus, ale także obiekty głębokiego kosmosu jak galaktyki, mgławice czy gromady gwiazd – wyraźne jak nigdy dotąd w naszym regionie. Sprzyjać temu będzie bowiem nie tylko duży teleskop, ale i czynna ochrona ciemnego nieba, o której będzie również mowa podczas uroczystości otwarcia Sali Wielofunkcyjnej.

Podczas spotkania swoją prelekcję o tym co będzie można zobaczyć tego wieczoru na niebie, wygłosi znany radiowy astronom Jan Desselberger z Radia Katowice. Przy asyście
instruktora sali projekcyjnej z Planetarium Śląskiego w Chorzowie odbędzie się przegląd zdjęć z działań młodzieżowych realizowanych w ramach projektu „_Nasze otoczenie – nasze
środowisko_” wspieranego przez firmę Żywiec Zdrój w ramach Lokalnych Inicjatyw Społecznych 2017 oraz rozstrzygnięcie regionalnegokonkursu ekologiczno-astronomicznego pt. „FAF” z wręczeniem nagród rzeczowych.

Otwarcie będzie miało miejsce 28 kwietnia (sobota, od godz. 12:00) – Sopotnia Wielka 174.

 

Udostępnij

4
+4
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę