Żywiec. Możecie więcej! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wywiad z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą.

zdjeciesaluga

RED.: - Jakie inwestycje w Żywcu zrealizowano dzięki decyzjom Urzędu Marszałkowskiego przez ostatnie kilkanaście lat z budżetu województwa? Jakie to były kwoty na poszczególne zadania?

Wojciech Saługa: - Inwestycje zrealizowane z budżetu województwa w obrębie Żywca dotyczą dróg wojewódzkich, dla których województwo posiada uprawnienia właścicielskie. I tak w 2012 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich zrealizował dwie inwestycje, na które częściowo były zaangażowane środki z budżetu województwa, a częściowo z funduszy europejskich. Jest to po pierwsze obwodnica  Żywca zwana popularnie „na Korbielów”, jako nowy ciąg drogi wojewódzkiej nr 945 wzdłuż rzeki Soły. W ramach tej inwestycji ze środków województwa wykonana została również przebudowa mostu nad Sołą. Koszt całej inwestycji to 37,6 mln zł, a dofinansowanie z budżetu wojewódzkiego wyniosło  ponad 17 mln zł.  Powstało również północne obejście miasta Żywiec - II etap - od ronda w Śródmieściu do ul. Beskidzkiej, zwane obejściem na Kraków. Koszt całej inwestycji to 18,7 mln zł, a dofinansowanie z budżetu województwa wyniosło ponad 16 mln zł.

RED.: - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozdysponowuje środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jakie inwestycje z tych funduszy zostały zrealizowane na terenie Żywca w poprzedniej perspektywie na lata 2007 – 2013?

W.S.: - W ramach RPO WSL 2007-2013 łączna kwota dofinansowania dla projektów zrealizowanych w Żywcu wynosi ok. 30,6 mln zł. Chodzi o remont i przebudowę Amfiteatru pod Grojcem w Żywcu wraz z terenami rekreacyjnymi na cele imprez kulturalno - sportowych, przebudowę ulicy Podtorze w żywieckiej dzielnicy Zabłocie.

Z tych środków zrealizowano także budowę i zakupiono wyposażenie przyszkolnego obiektu sportowego w Gimnazjum nr 1 w Żywcu, remont i wyposażenie Filii nr 2 Żywieckiej Biblioteki Samorządowej. W żywieckiej dzielnicy Zabłocie wybudowany został otwarty obiekt sportowy. Realizowano także projekt pn. „Poprawa jakości i dostępności informacji kulturalnej na Żywiecczyźnie”.

RED.: A jak wygląda sytuacja w obecnej perspektywie? Czy Żywiec aktywnie aplikuje o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020? Jakie zadania są realizowane z udziałem tych pieniędzy?

W.S.:-  W ramach RPO WSL 2014-2020 dotychczas podpisanych jest pięć umów o dofinansowanie projektów złożonych przez miasto Żywiec. Wszystkie opiewają na kwotę dofinansowania ok. 15 mln zł. To budowa nowego przedszkola w Żywcu Zabłociu, ponadto program zajęć podnoszących jakość edukacji przedszkolnej i wyrównujących szanse edukacyjne dzieci oraz program nowoczesnych form edukacji przedszkolnej celem wzmocnienia efektu budowy nowego, integracyjnego przedszkola w Żywcu. To również inwestycja w postaci zagospodarowania brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego. Z tych środków stworzony został także zintegrowany system dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z zakupem autobusów dla Żywca. 

RED.: - Jak Pan Marszałek ocenia wykorzystywanie szans przez miasto Żywiec na rozwój w obszarach społecznym, gospodarczym, turystycznym i kulturalnym?

W.S.: - Nie mnie to oceniać. Ocena wystawiana jest przez mieszkańców, przyjezdnych, inwestorów. Uważam jednak, że wiele możliwości, jakie miały miasta województwa śląskiego, przez niektóre miejscowości były intensywniej wykorzystywane.

RED.: Jak wygląda współpraca pani poseł Małgorzaty Pępek z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego?

W.S.: - Obserwuję, że pani poseł, która posiada ogromne doświadczenie samorządowe, doskonale zna problemy i potrzeby Żywca i Żywiecczyzny. Będąc posłem, działa dla dobra regionu i odpowiada za stanowienie prawa, za to w roli samorządowca będzie się mogła wykazać umiejętnościami menedżerskimi i właśnie znajomością lokalnych potrzeb.

Znam ją z ławy poselskiej z poprzedniej kadencji, znam ją ze współpracy jako marszałek województwa. Zawsze bardzo silnie oręduje w sprawach Żywca i całego powiatu, często się spotykamy i poruszamy tematy regionalne. Powiem tak, jej upór w załatwianiu ważnych dla mieszkańców spraw nie ma sobie równych.

RED.: Czy pani poseł Pępek to Pana zdaniem dobry kandydat na burmistrza Żywca?

W.S.: - Pani poseł Małgorzata Pępek ma gruntowne doświadczenie samorządowe, bo przecież mandat poselski w 2011 roku uzyskała dzięki temu, że pokazała, iż jako sprawny samorządowiec potrafi zarządzać gminą, potrafi zdobywać fundusze europejskie, potrafi działać dla swojej społeczności. Przez dwie kadencje bycia posłem pracowała m.in. w Komisji Samorządu Terytorialnego nad ustawami bezpośrednio dotyczącymi spraw samorządowych i regulacji obowiązujących w samorządach. Jest najaktywniejszą posłanką z naszego regionu, najaktywniejszą z klubu PO, jeśli chodzi o interwencje i interpelacje czy wystąpienia z mównicy poselskiej, z czego lwia ich część dotyczy spraw lokalnych i problemów zwykłych obywateli. Ponadto to osoba otwarta na indywidualne potrzeby mieszkańców, zdecydowana i stanowcza. Uważam, że wiele dobrego może zdziałać dla Żywca jako burmistrz, bo jeśli podejmuje się tematu, jej ambicją jest doprowadzenie go do finału.

 

Materiał sfinansowany przez KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

 

Udostępnij

2
+1
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę