Nie żyje Edward Byrtek - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tę przykrą wiadomość przekazał Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni.

Byrtek

 Zmarł Edward Byrtek - muzyk ludowy, dudziarz, członek Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej.

Urodził się 12.02.1944 roku w Pewli Wielkiej w rodzinie wielodzietnej. Jego ojciec Karol Byrtek był znanym muzykiem ludowym, skrzypkiem, seniorem Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, laureatem nagrody im. Oskara Kolberga; matka Maria z domu Byrtek .Miał liczne rodzeństwo-Józef, Stanisława, Władysław, Janina, Rozalia, Franciszek, Stanisław, Karolina, Halina, Anna, Krystyna, Władysława. Obecnie mieszka w Pewli Wielkiej. Posiada wykształcenie podstawowe. Naukę w Szkole Podstawowej Nr 1 rozpoczął w wieku 7 lat i tam uczęszczał przez 2 lata. Następnie rodzice oddali go na służbę do gospodarza Stanisława Hulbója w Pewli Wielkiej Adamkach, u którego mieszkał i pomagał na gospodarstwie jako parobek. Tam też chodził do Szkoły Podstawowej nr 2 w Pewli Wielkiej Adamkach. Po ukończeniu szkoły podstawowej pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, aż do 18 roku życia. Mając 18 lat wyjechał do Rudy Śląskiej -Kochłowic, gdzie podjął pracę na Kopalni „Nowy Wirek” jako górnik dołowy. Pracował tam przez 3 lata i 7 miesięcy. Zwolnił się i wrócił do rodzinnej Pewli Wielkiej, gdzie przez rok pomagał rodzicom na gospodarstwie rolnym. W roku 1964 rozpoczął pracę w Fabryce Śrub w Żywcu Sporyszu. Pracował tam przez rok. Zwolnił się ponieważ ojciec kupił konia i pomagał mu w gospodarstwie rolnym.

W roku 1968 ożenił się z Krystyną z domu Żyła, z którą miał 6 dzieci: Stanisława, Marię Jana, Zofię Krzysztofa, Rafała. Po ślubie na nowo podjął pracę w Fabryce Śrub w Sporyszu i pracował tam do roku 1988,kiedy to przeszedł na emeryturę osłonową.

Był instrumentalistą ludowym, grał na dudach. W trakcie pobytu w Adamkach u Stanisława Hulbója uczył się gry na dudach u Antoniego Piechy z Huciska. Grę na dudach rozpoczął w wieku 15 lat. Pierwsze kroki to gra w zespole „Pilsko” w Żywcu. Początek lat siedemdziesiątych to działalność w zespole regionalnym „Jodły”, wraz z ojcem Karolem i braćmi Władysławem i Franciszkiem. Rok 1976 wyjechał wraz z ojcem Karolem i siostrą Władysławą do Stanów Zjednoczonych jako Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej. Koncertowali w USA z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych w siedmiu miastach: Nowy Jork, Waszyngton, Milwaukee, Philadelphia, Springfield, Detroit, Chicago .

Po powrocie ze Stanów dalej grał w kapeli zespołu „Jodły”. W tym samym roku wystąpił wraz z ojcem Karolem Byrtkiem w Ogólnopolskim Festiwalu Instrumentalistów w Kazimierzu nad Wisłą. Ponownie I miejsce z bratem Władysławem na Ogólnopolskim  Konkursie Instrumentalistów w Kazimierzu zajął w roku 1998.
Zdobywca Złotego Serca na TKB 1998r
I miejsce na Europejskim Konkursie Dudziarzy w Rabie Wyżnej1998 r.
I miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.
I miejsce  na Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel Góralskich Zbąszynek 1999r
I miejsce  na Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel Góralskich Zbąszynek  2000r
Miejsca w czołówce  w kat. Instrumentalistów ludowych Przeglądacki Powiatowe systematycznie co roku
I miejsce-–2001 TKB w kat. Instrumentalistów
Złote Serce w kat. Instrumentalistów TKB-2002.

Pogrzeb odbedzie się w sobotę 2 marca o godz. 14.00 w Pewli Wielkiej.

Udostępnij

1
0
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę