Na ścieżce do Węgierskiej Górki i pięknych drzew - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Ścieżka do pięknych drzew” to nazwa projektu realizowanego przez Koło PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu, który otrzymał dofinansowanie od firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdój - edycja 2018”.

 Co jest celem ścieżki?

Pomysł na utworzenie ścieżki wyniknął z potrzeby zwrócenia szczególnej uwagi na cichych towarzyszy naszej historii – drzewa. Na terenie Gminy Węgierska Górka spotkać bowiem można wiele wspaniałych i długowiecznych drzew, których historie ciekawią, a piękno ich zachwyca.  

„Ścieżka do pięknych drzew” to projekt wieloaspektowy. Łączy w sobie wątki ekologiczne, zdrowotne oraz społeczne:

- ekologia drzew ma uzmysłowić wędrującym „ścieżką” wartości wytwórcze tlenu oraz pochłanianie szkodliwego CO2 w procesie fotosyntezy,

- promocja zdrowia – to uzmysławianie ludziom, że drzewa, które można dotknąć a nawet przytulić się do niego, mają duży wpływ na jego zdrowie fizyczne i psychiczne, a wędrówka do poszczególnych przystanków to forma rekreacji,

- integracja społeczna zaś jest elementem bardzo ważnym w odbiorze czynników przyrody ożywionej – drzew jako obiektów pozytywnie wpływających na edukowanie przyrodniczo-turystyczne, zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Ważnym elementem projektu „Ścieżki…” będą wędrówki zorganizowanych grup po obiektach wyznaczonych i zaznaczonych na mapie – z uwzględnieniem „czytania” mapy, posługiwania się kompasem, a także nawigacją GPS. Jednak najważniejsze są drzewa – ich historia oraz znaczenie dla nas wszystkich.

W co wzbogaci się Węgierska Górka?

W ramach projektu „Ścieżka do pięknych drzew” utworzona została tablica główna oraz folder z mapą, która ma na celu opisowe udokumentowanie wartości poznawczych, ekologicznych i zdrowotnych drzew, które są obiektami godnymi uwagi i zainteresowania ze względów dendrologicznych, ekologicznych oraz prozdrowotnych. Następnie obok każdego drzewa zlokalizowano tzw. tabliczkę znamionową drzewa – uwzględniającą wiek, obwód w piersienicy oraz wysokość, a także w przypadku niektórych drzew (obiektów dendrologicznych) jego wartości historyczne i znamienne dla Gminy Węgierska Górka.

Oprac. MG.

Udostępnij

5
+4
1
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę