Polsko-słowackie patrole na granicy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak informuje Śląski Oddział Straży Granicznej, po kilkumiesięcznej przerwie związanej z pandemią COVID-19 wznowiona została realizacja wspólnych polsko-słowackich patroli.

Straz Graniczna 9

Śląski Oddział Straży Granicznej administruje granicą państwa z Republiką Słowacką na odcinku o długości 87,43 km będącym w całości na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej.

Podstawą prawną do tworzenia wspólnych patroli jest porozumienie wykonawcze między Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej, Komendantem Głównym Straży  Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej, a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej o wspólnych patrolach zawarte na podstawie artykułu 2 ust. 3, w związku z artykułem 13 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki  Słowackiej o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz o współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Warszawie w 2004 roku.

Ideą realizowania wspólnych patroli przez funkcjonariuszy polskich i słowackich jest wypracowanie optymalnych zasad, form i sposobów współpracy, działań prewencyjnych, jak również zapobieganie, przeciwdziałanie, wykrywanie i zwalczanie przestępczości (szczególnie jej zorganizowanych form) transgranicznej na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Do zadań realizowanych przez wspólne patrole należy m.in.:

  1. ujawnianie i zatrzymywanie osób, które przekroczyły nielegalnie granicę państwową, osób usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę państwową oraz osób podejrzanych o dokonanie takiego przekroczenia,
  2. legitymowanie, kontrola osób i pojazdów, w tym kontrola ruchu drogowego,
  3. współpraca przy poszukiwaniu osób i rzeczy,
  4. podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym oraz ujawnianie sprawców przestępstw i wykroczeń, a także podejmowanie innych czynności z tym związanych,
  5. współpraca przy zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym,
  6. wymiana uwag i doświadczeń z wykonywanej służby.

W pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w ramach umów międzynarodowych zrealizowali 8 patroli ze słowackimi policjantami. W trakcie wspólnych działań zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie granicy państwowej skontrolowali 43 osoby oraz 38 pojazdów.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę