„Magurzanie” z Łodygowic tryumfowali w Festiwalu Folkloru Górali Polskich - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic otrzymał Złote Żywieckie Serce, główny laur 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu (Śląskie) w ramach 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej (TKB) - podali w czwartek PAP organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.

zespół "Magurzanie" z nagrodą

„Magurzanie” otrzymali w nagrodę Złote Żywieckie Serce oraz 15 tys. zł. Zwycięski zespół przedstawił program zatytułowany „Wesele z początku XX wieku Julecki z Zorzeca i Jonka z Ciśca – fragment z oczepinami”. Ukazuje on fragment pierwszego dnia wesela Julecki i Jonka, którego ważną częścią są oczepiny. Wesele odbywa się na początku XX wieku w tak zwanym Starym Zarzeczu, czyli w nieistniejącej już wiosce, która została zalana wodami Jeziora Żywieckiego w latach 60. XX wieku.

Występ rozpoczął się od pamiątkowego zdjęcia wykonanego przez fotografa z Żywca. Następnie zarzeczanie i goście z Ciśca wrócili do izby, by kontynuować zabawę. Widzowie zobaczyli różnego rodzaju tańce. Głównym punktem inscenizacji były oczepiny, w których uczestniczyły tylko kobiety: panny żegnały się z panią młodą, wyprowadzając ją pieśniami i tańcem ze stanu panieńskiego. Mężatki przyjeły ją do swojego grona.

Zespół „Magurzanie” założyła Krystyna Mikociak w 1984 roku. Kultywuje on tradycje Łodygowic, górali żywieckich oraz regionów ościennych. W składzie jest 60 nastoletnich i dorosłych tancerzy, wokalistów i muzyków. Posiada też grupę dziecięcą. Zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę im. Oskara Kolberga, Złote Żywieckie Serce oraz Złotą Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Srebrne Żywieckie Serce i nagroda pieniężna w wysokości 13 tys. zł powędrowała do Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, który pokazał program „Na flisie”. Brązowe Żywieckie Serce i 11 tys. zł otrzymał Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa z programem „Powrót z asenterunku”. Jurorzy przyznali trzynaście wyróżnień. Nagrodę indywidualną - za mistrzowskie wykonywanie akompaniamentu skrzypcowego - otrzymał Marek Zięba, kierownik Zespołu Starosądeczanie ze Starego Sącza.

Jury wytypowało zespoły, które wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Będą to: „Magurzanie” i "Dolina Popradu”, a także „Mszalniczanie” z Mszalnicy i „Turnie” z Zakopanego.

W szranki Festiwalu Folkloru Górali Polskich na deskach żywieckiego amfiteatru „Pod Grojcem” stanęły w tym roku 23 zespoły. Jury w protokole wskazało, że na scenie reprezentowani byli górale: śląscy, żywieccy, babiogórscy, podhalańscy, czadeccy, zagórzańscy, ze Słopnic, ochotniccy, nadpopradzcy, a także przedstawiciele terenów podgórskich - lachy sądeckie, limanowskie i szczyrzyckie, Pogórzanie i Dolanie.

Jurorzy w protokole zaznaczyli, iż zaobserwowali „zanik gwary, która jest podstawowym elementem kultury tradycyjnej i wymaga pielęgnacji”. Dostrzegli też „problemy w odczytywaniu głębokich treści znaczeniowych w kodzie obrzędowym”. Pochwalili natomiast wielką dbałość o estetykę i zróżnicowanie elementów stroju oraz zaznaczenie czasoprzestrzeni obrzędowości. „Z wielką radością i satysfakcją jury podkreśla bogactwo tematyczne prezentowanych widowisk” – podkreślono.

W 54. Festiwalu uczestniczyły nie tylko zespoły folklorystyczne. W kategorii kapel Złote Żywieckie Serce otrzymała „Kotelnica” z Mszany Dolnej i Olszówki. Wśród grup śpiewaczych najlepsi okazali się „Podegrodzcy chłopcy” z Podegrodzia. Laureatem głównej nagrody w kategorii „mistrz i uczeń – instrumentalista” został heligonista Konrad Jurasz z Węgierskiej Górki. Jego uczniami są Zofia Kupczak, Kacper Kubica i Łukasz Piętka. Główną nagrodę w kategorii „mistrz i uczeń – śpiewacy” otrzymała Mirosława Zaziąbło-Hubiak z Tylmanowej. Jej uczennice to Magdalena Giemzik, Justyna Giemzik i Anastazja Zaziąbło-Hubiak. Złote Żywieckie Serce w kategorii śpiewaków powędrowało do Adrianny Wędzel z Kamesznicy, a wśród solistów instrumentalistów do skrzypka Eugeniusza Karkoszki z Lipnicy Wielkiej. Wśród solistów multiinstrumentalistów tryumfował Marcin Blachura z Żywca, który grał na dudach żywieckich, piszczałce wielkopostnej, fujarce sześciootworowej i skrzypcach.

W środę na TKB w amfiteatrze w Wiśle rozpoczęły się 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Występuje w nich kilkanaście zespołów, między innymi z Chile, Maroka, Meksyku i Palestyny, a także trzech reprezentantów Polski – „Istebna” z Istebnej, „Powiśle” z Puław i „Ziemia Żywiecka” z Żywca. Koncert finałowy i wręczenie nagród zaplanowano na sobotni wieczór.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z największych wydarzeń folklorystycznych w Europie. Rozpoczął się w minioną sobotę i potrwa do najbliższej niedzieli. Uczestniczy w nim około 90 zespołów, które występują w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także na imprezach towarzyszących – festynie w Istebnej, Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach i Gorolskim Święcie w Jabłonkowie na Zaolziu.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

Honorowy patronat nad 60. TKB objął prezydent RP Andrzej Duda.

 

źródło: dzieje.pl za PAP

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę