Rondo, pomnik i nowi. GOPR świętuje! [ZDJĘCIA] - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ponad 20 ratowników złoży ślubowanie podczas jubileuszowych obchodów Grupy Beskidzkiej GOPR. Uroczystość odbędzie się już w najbliższą sobotę, 28 października w Szczyrku. Każdy może wziąć w niej udział. Jak zostać ratownikiem? Kto służy w GOPR?

Od egzaminu do ślubowania

W tym roku do ślubowania przystąpi 24 ratowników. Jak podkreśla Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR, to bardzo ważne wydarzenie dla każdego ratownika. Co roku do egzaminów ratowniczych przystępuje od 40 do 60 osób. Zdaje około dziesięciu. Następnym etapem są dwuletnie kursy i szkolenia pod okiem doświadczonych goprowców. Zwieńczeniem nauki jest uroczyste ślubowanie.

Obecnie beskidzka grupa liczy 476 osób. Większość z nich to mężczyźni. Pań jest czternaście. - Jesteśmy jedną z największych takich grup w Polsce. Obsługujemy rocznie około 2 tys. wypadków - mówi Jerzy Siodłak.

Zostań ratownikiem!

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać ratownikiem? - Ważny jest dobry stan zdrowia. Liczą się też sprawność fizyczna i kondycja. Podstawowym warunkiem jest doskonała umiejętność jazdy na nartach. Poza tym, potrzebni są dwaj wykwalifikowani ratownicy, którzy poręczą za danego kandydata - tłumaczy nasz rozmówca. Co ważne, brany jest pod uwagę również wiek. - Do naszej grupy przyjmujemy osoby od 18 do 40 roku życia - podkreśla pan Jerzy.

Oprócz jubileuszu, beskidzkich ratowników czekają w najbliższym czasie jeszcze dwa ważne wydarzenia. - Na grudzień zaplanowaliśmy otwarcie ronda im. Ratowników Górskich w Bielsku-Białej w okolicach ulic Rychlińskiego i PCK. Poza tym, być może jeszcze w tym roku uda nam się ukończyć budowę pomnika w parku w Szczyrku - zdradza naczelnik. 

Jubileusz i ślubowanie

Obchody rozpoczną się mszą świętą w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku o godzinie 13.00. Na 15.00 zaplanowana jest część oficjalna w hotelu „Orle Gniazdo”. W programie: wręczenie odznaczeń zasłużonym ratownikom, złożenie przyrzeczeń przez nowych członków grupy oraz występy zespołów „Beskid” z Bielska-Białej i „Omen - Band” z Krakowa.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę