Co z ekspozyturą Archiwum Państwowego w Żywcu? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z zasobów takiej instytucji korzystają na co dzień naukowcy, uczniowie i studenci, ale także zwykli mieszkańcy, poszukujący - często bardzo potrzebnych - dokumentów, związanych z ich życiem. Jeszcze kilka lat temu oddział Archiwum Państwowego mieścił się w Żywcu, lecz został zlikwidowany. Czy są szanse na jego przywrócenie?

 W przeszłości placówka ta mieściła się w obecnej siedzibie Starostwa Powiatowego, w Starym Zamku, czy też przy ul. Witosa. Ostatnią jej lokalizacją był budynek przy ul. Świętokrzyskiej 50a. W 2015 roku zbiory oddziału został przeniesione do nowoczesnego obiektu w Bielska-Białej, a on sam zlikwidowany. Powodami takiego ruchu były centralizacja w ramach Archiwum Państwowego oraz zły stan techniczny obiektu przy ul. Świętokrzyskiej. Już w momencie likwidacji władze miasta deklarowały, że przywrócą archiwum do Żywca, do pomieszczeń w zamku. Miało zostać w tej sprawie zawarte porozumienie, a pomieszczenia wyznaczone i remontowane.

W lipcu br. poseł Małgorzata Pępek wystosowała drugą interpelację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, na jakim etapie jest przywracanie ekspozytury w Żywcu. Wczerniej minister odpowiadał, że w planach jest podpisanie wskazanego wyżej porozumienia.

"Decyzja została podjęta na wniosek Dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach w związku z wielomiesięcznym brakiem odpowiedzi ze strony przedstawicieli władz miasta Żywca na pismo dotyczące projektu porozumienia w zakresie m. in. wyremontowania pomieszczeń dla ekspozytury w Żywcu" - czytamy w odpowiedzi na interpelację posłanki.

 

Udostępnij

2
+2
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę