Nowy szpital oficjalnie otwarty - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 W poniedziałkowe popołudnie nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Szpitala Powiatowego przy ul. Pola Lisickich w Żywcu. W ten sposób sfinalizowano kolejny etap pierwszej w kraju inwestycji na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).

szpit otw tyt 2

 Na uroczyste otwarcie, jak to zwykle ostatnio, stawili się licznie przedstawiciele różnych szczebli władzy centralnej i samorządowej. Pomimo głośnych ostatnio zawirowań w koalicji rządowej, do nowego szpitala dotarli: wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed; wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, poseł Kazimierz Matuszny wicemarszałek śląski Wojciech Kałuża, starosta żywiecki Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk, burmistrz Żywca Antoni Szlagor oraz radni Powiatu Żywieckiego. Na uroczystym otwarciu pojawili się też licznie przedstawiciele partnera prywatnego InterHealth Canada.   

- Wierzyliśmy, że tutaj w Polsce znajdziemy utalentowanych ludzi, którzy będą chcieli ten projekt rozwijać. Ten projekt to sukces firmy i osób, które tutaj pracowały. Najprostszym wyzwaniem było zbudowanie budynku. Teraz czeka dalsze działanie. Chcemy tutaj prowadzić medycynę oparta na dowodach. Tego oczekuje od nas lokalna społeczność - powiedział dr Zahid Al Sabti CEO InterHealth Canada.

- Chciałabym żeby ten szpital był wizytówką regionu. Chciałabym, żeby jakość świadczonych usług była taka, na jaką lokalne społeczeństwo zasługuje - powiedziała dyrektor nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu Małgorzata Świątkiewicz. 

Starosta żywiecki Andrzej Kalata z kolei przeczytał wiersz autorstwa jednego z żywieckich nauczycieli.

Tak to było

Przypomnijmy, że inwestycja realizowana jest na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu i InterHealth Canada. To pierwsze w Polsce przedsięwzięcie w takiej formule. Firma finansowała budowę i ma prowadzić placówkę przez następnych 30 lat. Starostwo użyczyło na ten cel działkę i zbudowało drogę dojazdową. Koszty samego szpitala i jego budowy, to ponad 170 mln zł. Natomiast budżet całego projektu liczony jest na przeszło 220 mln. To budżet po stronie partnera prywatnego. Nie są w nim ujęte koszty, które ponosił partner publiczny, czyli Powiat Żywiecki. Nie ma w nim kosztów budowy drogi do szpitala, kanalizacji, przyłączy elektrycznych, nowy most, planujemy też poszerzenie drogi do Trzebini. Powiat Żywiecki wydał na to około 18 mln zł.

Przeniesienie szpitala ze starego ma nastąpić 24 września.

 

Udostępnij

4
+2
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę