Obejście Węgierskiej Górki szybciej, ale zwiększony ruch.....? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z dzisiejszego spotkania w trakcie obrad sejmowej Komisji Infrastruktury - z przedstwicielem Ministerstwa Infrastruktury w sprawie "obejścia Węgierskiej Górki" - wynikają dwie główne informacje. Dobra i zła. Pierwsza taka, że jest szansa na finał całego ambarasu, i to juz w 2020 roku, a nie 2022, jak to niedawno zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. I druga, że władze centralne nie są świadome nasilenia ruchu w gminach, których dotyczy i dosyć do pradziwości tych informacji sceptycznie nastawione.

Podczas posiedzenia wspomnianej Komisji na pytania parlamentarzystów odnośne budowy obwodnicy Węgierskiej Górki odpowiadał dyrektor Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Jarosław Waszkiewicz. Poniżej cytujemy pytania posłów z regionu i ich wypowiedzi oraz odpowiedź dyrektora:

Małgorzata Pępek (PO):

„Do nas, parlamentarzystów wysyłane są od wczoraj o podjęcie kroków zmierzających do likwidacji sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i życiu mieszkańców gminy Milówka.
Zagrożenia te zostały spowodowane rozpoczęciem  10 czerwca ruchu tranzytowego samochodów ciężkich w kierunku przejścia granicznego w Zwardoniu.
Już po 5 dniach trwającego „najazdu TIR-ów" doszło do zniszczenia nawierzchni ronda w centrum. Mimo naprawy została zniszczona po raz kolejny. Ciągłe uszkodzenie ronda jest jednym z dowodów na to, iż przedmiotowy odcinek drogi nie spełnia wymagań i oczekiwań drogi o znaczeniu ponadlokalnym oznaczonej w sieci dróg jako S1.
Milówczanie za pośrednictwem swoich radnych napisali do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach przedstawiając protokół, w którym domagają między innymi, aby:
- wykonać przejścia dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej i ul. Rzecznej z sygnalizacją świetlną, czujnikami prędkości i kamerami,
- nałożenia nakładki asfaltowej na DK 944, zwanej Cesarką, ok. 800m od granicy Ciśca do Kamesznicy,
- wykonania na terenie Milówki objazdu dla samochodów do 3,5t oraz służb ratunkowych,
- zamontowania fotoradarów na ul. J. Kazimierza i ul. Grunwaldzkiej,
- wykonania monitoringu budynków narażonych na wstrząsy co w konsekwencji doprowadzi do pęknięć budynków na ul. Grunwaldzkiej i ul. Jana Kazimierza,
- przeprowadzenia ekspertyzy mostu na rzece Sole w Milówce, wprowadzenia opłaty drogowej „Viatol" na odcinku: od przejścia granicznego w Zwardoniu do wiaduktu w Milówce,
- wykonania ekranów wyjazdu z tunelu w Zwardoniu.
To tylko część postulatów, wynikających z protokołu komisji rady gminy, czy będą w tym roku zrealizowane?

W odpowiedzi reprezentant ministerstwa przyznał, że  jeżeli te postulaty zostały przekazane już do GDDKiA, to będą udzielone odpowiedzi zainteresowanym.

Jarosław Waszkiewicz (Ministerstwo Ifrastruktury i Budownictwa):

- Trasa S1 jest połączeniem transgranicznym, równoległym do dawnej drogi A1, gdzie praktycznie w tym samym korytarzu transportowym będą w przyszłości funkcjonować dwie wysokoprzepustowe drogi: S1 i A1. ….. Kwestia obwodnicy Węgierskiej Górki wzbudzała kontrowersje z uwagi na tunele, konieczne do wybudowania na tym odcinku, jako najbardziej kosztotwórcze. Decyzja o realizacji tego odcinka zapadła dopiero w ostatnim czasie. W chwili podęcia decyzji o wstrzymaniu zadań, została przystosowana do takiego ruchu droga powiatowa. Nie powinno być zniszczeń strukturalnych. A teraz o samej obwodnicy. Jej koszt wyniesie 1,5 mld. Planowany harmonogram wygląda następująco:
Ogłoszenie przetargu - listopad 2017 roku,
podpisanie umowy – wrzesień 2018 roku,
faktyczna realizacja: lata 2018 – 2020,
oddanie do ruchu w listopdzie 2020 roku.
Będzie to rozwiązanie dwujezdniowe, dwunawowe tunele i odcinek dwujezdniowy. Na początku i na końcu ograniczenie do 1 jezdni. Nawet w przypadku nieprzyznania środków CEF, już podjęliśmy kolejne kroki, zapewnione będzie finansowanie z innego źródła.
Sytuacja obecna. Jeśli chodzi o wagę do ważenia pojazdów – traktujemy to, jako zapowiedź na przyszłość. Nie sądzę, aby aż tak bardzo wzrósł ruch, by wymagało to kontroli pojazdów. Ta sytuacja trwa od niedawna i jeszcze do nas nie dtarły pełne dane. Będziemy jednak monitorować ten ruch w przyszłości. Odnośnie budowy nakładki na Cesarce. Droga została wzmocniona. Strukturalnych problemów tam nie przewidujemy. Jeśli powstały jakieś problemy, zarządca drogi powinien je rozstrzygnąć. Jeżeli jest problem z nią lub z mostem, można to naprawiać w ramach rezerwy wojewódzkiej. Nie zakładamy zresztą, aby mogły zaistnieć zniszczenia strukturalne tych dróg.

 Przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury Jerzy Polaczek (PiS):

- Uzyskaliśmy informacje bardzo dobre, jak chodzi o harmonogram…. Od kilku lat na terenie woj śląskiego nie ma sprawnej wagi preselekcyjnej, wszystkie są zepsute. Te sprawne, które posiadają inne województwa, wielokrotnie poprawiają skuteczność kontroli.

Mirosław Suchoń (Nowoczesna):

- Pan dyrektor jeszcze może informacji nie otrzymał, ale wzrost ruchu jest znaczący, stąd konieczne jest wspólne działanie i ważne, że ponad podizałami politycznymi wszyscy posłowie z regionu współpracują.

Grzegorz Puda (PiS): Słowo słowem, a pismo pismem. Bardzo bym prosił, aby te informacje wpłynęły na piśmie do przewodniczącego komisji.

 

 

Udostępnij

5
+5
0
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę