64. Rajd Wisły za nami. Kto wygrał? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na cztery rozegrane w tym sezonie rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, aż trzy na swoje konto zapisał Damian Kostka (Honda Civic). Pilotowany przez Mateusza Martynka kierowca, do zwycięstw w Rajdzie Baborowa i Śląska dołożył triumf w 64. Rajdzie Wisły. 

Rajd wisly 2

Tegoroczna odsłona zawodów organizowanych przez Automobilklub Śląski miała jeszcze jednego… zwycięzcę, bowiem w Beskidach ścigali się także uczestnicy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tej rywalizacji zwyciężył Robert Luty z pilotem Marcinem Celińskim (Subaru Legacy). Zawodowy perkusista pojechał koncertowo i historyczną klasyfikację Rajdu Wisły wygrał po raz drugi z rzędu.

Ton rywalizacji w ramach mistrzostw Śląska od początku nadawali zawodnicy stanowiący ścisłą czołówkę tegorocznej batalii w tym cyklu, czyli wspomniany Kostka oraz ustronianin Szymon Żarłok. Początkowo, gdy odcinki specjalne były jeszcze mokre, w klasyfikacji prowadził Żarłok, pilotowany przez Krzysztofa Pietruszkę. Z czasem jednak nad okolicę wróciło słońce, asfaltowe drogi przeschły, a w tych warunkach tempo podkręcił Kostka, stopniowo oddalając się od Żarłoka, który nie ustrzegł się błędów. Trzecie miejsce zajmowała załoga, którą śmiało możemy określić rewelacją Rajdu Wisły, czyli Łukasz Godula z Danielem Nowakiem. Zawodnicy jadący Peugeotem 106 – samochodem znacznie słabszym niż czołowe konstrukcje w mistrzostwach – wytrzymali presję i obronili życiowy wynik. Rozczarowany może być za to Szymon Żarłok, który na finałowym oesie rajdu popełnił błąd, dachował i nie dotarł do mety. Na drugie miejsce rzutem na taśmę wskoczyli Dominik Cholewa i Marcin Roik, którzy wyprzedzili Godulę i Nowaka o zaledwie 0,3 sekundy. Załoga w Peugeocie zrealizowała jednak swój cel, którym było zwycięstwo w Pucharze Peugeota i Citroena.

Rywalizacja w mistrzostwach historycznych zaczęła się zgodnie z „planem” – od zwycięstwa Michała i Jacka Pryczków na odcinku Koniaków. Faworytów zmagań pokonała jednak awaria skrzyni biegów w ich Subaru Imprezie. Co prawda załoga w składzie ojciec i syn dotarła do serwisu, ale tam mechanicy, pomimo wysiłków, musieli się poddać. Problemy Pryczków wykorzystali Robert Luty i Marcin Celiński w Subaru Legacy. Luty udowodnił, że bardzo dobrze się czuje na wymagających oesach w Beskidach. Rozkręcał się z oesu na oes i po raz drugi z rzędu wygrał historyczną rywalizację w Rajdzie Wisły i to pomimo problemów technicznych, które trapiły go pod koniec zmagań. Za plecami Lutego pasjonującą batalię toczyli zwolennicy przedniego i tylnego napędu. Ci pierwsi to Jerzy Tomaszczyk i Kamil Dąbrowski w Nissanie Sunny, a drudzy – Dawid Smółka oraz Mateusz Radecki w BMW 318is. Ostatecznie szybszy okazał się Tomaszczyk, po tym jak na jednym z oesów w aucie Smółki opona zeszła z felgi. Historyczne zmagania toczyły się także w klasach wiekowych. Wśród zawodników w najstarszych samochodach zwyciężyła załoga Wodziński/Rathe (Lancia Fulvia Coupe, klasa FIA-1). W kolejnych kategoriach triumfowali Hoffman/Kaszuba (SAAB 96 V4, kategoria FIA-2), Zaleski/Gruszczyński (Porsche 911 RS SC, kategoria FIA-3), a Luty i Celiński zgarnęli pierwsze miejsce w FIA-3.

Oficjalna klasyfikacja 64. Rajdu Wisły – 4. rundy RSMŚl:

  1. Damian Kostka/Mateusz Martynek (Honda Civic) 31:30,9 s.
  2. Dominik Cholewa/Marcin Roik (Renault Clio) +52,0 s.
  3. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Peugeot 106 S16) +52,3 s.
  4. Radosław Osiak/Wojciech Kordeusz (Honda Civic) +55,4 s.
  5. Krzysztof Rybka/Michał Miklaszewski (Citroen Saxo) +1:08,1 s.
  6. Adam Wrocławski/Marek Dobrowolski (Renault Clio) +1:16,7 s.
  7. Grzegorz Ciombor/Marcin Borycki (Honda Civic) +1:27,3 s.
  8. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski (Honda Civic) +1:27,5 s.
  9. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio) +1:37,0 s.
  10. Szymon Kalczyński/Mieczysław Kalczyński (Peugeot 106) +1:51,0 s.

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

OS 1 (Koniaków): Żarłok/Pietruszka (Honda Civic)
OS 2 (Kotelnica): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 3 (Koniaków): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 4 (Kotelnica): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 5 (Kubalonka): Godula/Nowak (Peugeot 106)
OS 6 (Koniaków): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 7 (Kotelnica): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 8 (Kubalonka): Rybka/Miklaszewski (Citroen Saxo)

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach w rundzie Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski:

Kategoria FIA 1: Andrzej Wodziński/Marek Kaczmarek (Lancia Fulvia Coupe)
Kategoria FIA 2: Paweł Hoffman/Jakub Kaszuba (SAAB 96 V4)
Kategoria FIA 3: Piotr Zaleski/Jacek Gruszczyński (Porsche 911 RS SC)
Kategoria FIA 4: Robert Luty/Marcin Celiński (Subaru Legacy)
Kategoria PZM 5: Dawid Smółka/Mateusz Radecki (BMW 318iS)
Kategoria PZM 6: Jerzy Tomaszczyk/Kamil Dąbrowski (Nissan Sunny)

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę