Turystyczne msze - ile ich w Beskidzie Żywieckim? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obecnie często przy lub w schroniskach odprawiane są  msze, pozwalające przeżywać piękno liturgii pośród naturalnego pejzażu. W "naszych" górach rownież. Biorąc pod uwagę charakter Żywiecczyzny odpowiadamy na pytanie, czy dużo ich jest?

Niedziela dla osób lubiących turystykę górską, a jednocześnie praktykujących religijnie, mogła być do niedawna dniem wymuszonego kompromisu lub trudnego wyboru i ograniczenia możliwości. Z uwagi na udział w niedzielnej mszy zmuszone były planować krótszą trasę lub nie planować jej wcale. Teraz często odprawiane są turystyczne msze święte.

Najwięcej niedaleko Bielska - Białej?

Może najpierw porównajmy: co najmniej kilka takich możliwości dostarcza okolica Bielska – Białej. W okresie wiosenno – letnim tego typu uroczystości religijne mają miejsce w kapliczce na Dębowcu, w schronisku na Szyndzielni, czasem też na Klimczoku. Okolicznościowo odprawia się msze na szczytach: Skrzycznego, Magurki czy na Hrobaczej Łące.

W Beskidzie Żywieckim wstrzemięźliwie

Pomimo, że nasz region posiada znaczące walory turystyczne i według niedawnych badań jego religijność jest większa niż średnia krajowa, to liczba miejsc możliwych mszy „turystycznych” jest stosunkowo mała. Do dyspozycji turystów na całym tym obszarze pozostają jedynie dwie lokalizacje, w których celebrowane są takie obrzędy. Są nimi: Przegibek i Hala Miziowa. Do niedawna Przegyibek oferował nawet coniedzielną mszą. Celebrował ją urodzony tam ks. Edward Ćmiel. Teraz jednak objął parafię w Skawinie, w związku z czym częstotliwość nabożeństw spadła do jednego w miesiącu. W każdą niedzielę natomiast, i to nie tylko w lecie - bo w ciągu całego roku, o godz. 12.00 odprawiane są przez Dominikanów z Korbielowa msze w schronisku na Hali Miziowej pod Pilskiem.
Bardzo okazjonalnie, ale jednak regularnie odprawia się msze w kapliczce pw. Matki Bożej Opiekunki Turystów pod szczytem Okrąglicy (1239 m n.p.m.), w Paśmie Policy. To niewielki, wybudowany w 1987 roku szałas, położony około 20 min. od schroniska na Hali Krupowej. Msze  są tam odprawiane przez księży wędrujących szlakiem papieskim lub szlakami turystycznymi w okolicy. W pierwszą niedzielę października o godz 12.00 odprawiana jest tam msza dla turystów uczestniczących w Zlocie Turystów Górskich, który kończy sezon turystyczny.

Udostępnij

2
+1
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę