Zaćmienie księżyca ze Stacją Polaris - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W piątek 27 lipca br na wieczorno-nocnym niebie będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenia astronomiczne, w obserwacji których uczestniczyć będzie wiele instytucji i mediów. Wśród nich znajdzie się także Stowarzyszenie POLARIS - OPP z Sopotni Wielkiej, które zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w szeregu atrakcji przygotowanych z myślą o tym dniu.

Zacmienie Ksiezyca - 15 16 czerwca 2011r

O jakie wydarzenia chodzi? W przywoływany już piątek dojdzie do swoistego rodzaju kumulacji dwóch, dosyć rzadko spotykanych zjawisk, z udziałem Księżyca oraz planety Mars. Będzie to najdłuższe w XXI wieku zaćmienie naszego naturalnego satelity i to w dodatku tuż przy bardzo jasnej Czerwonej Planecie, znajdującej się w tzw. Wielkiej Opozycji (następne takie zjawisko z udziałem Marsa dopiero w 2035 roku).

 Wystawa meteorytu z Marsa

 Astronomiczny piątek 27 lipca 2018r. z Polaris - OPP zacznie się już od godz. 12:00, kiedy to otwarta zostanie specjalna wystawa meteorytów w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej. Jej wyjątkowość stanowić będzie nie tylko kolekcja kilkunastu okazów kamieni z kosmosu, pochodzących z "okolic" Czerwonej Planety, bo głównie z pasa planetoid krążących na orbicie między nią a Jowiszem, ale i przygotowana zostanie specjalna dekoracja tematyczna. Znajdzie się w niej okaz meteorytu planetarnego, a dokładnie fragment skały z powierzchni Marsa. Ten niepozorny kamyk zostanie wyeksponowany specjalnie z okazji Wielkiej Opozycji Marsa i będzie prezentowany w towarzystwie dwumetrowej makiety wulkanu Olimpus Mons, czy też zdalnie sterowanych mikrołazików marsjańskich, którymi będzie można pojeździć po modelarskiej dioramie. Także tutaj do dyspozycji uczestników będzie tło ze zdjęciem powierzchni Czerwonej Planety, na którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju stylizowanym na kombinezony NASA, udostępnione zwiedzającym z pokładu naszej Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS. Wystawę będzie można zwiedzić za 10 zł./os., zaś wykonanie sobie pamiątkowego zdjęcia w stroju typu NASA na tle scenerii marsjańskiej, to koszt 5 zł od uczestnika. Zebrane środki przeznaczone będą na czyszczenie i naprawę pamiątkowych strojów oraz utrzymanie wystawy meteorytów. Wystawa będzie dostępna także w kolejne dni aż do końca sierpnia 2018 r.

Ekspozycja namiotu „Dziedzictwa kulturowego nieba”

Również od godz. 12:00 będzie można zwiedzać początkową ekspozycję wystawy pt. "Dziedzictwo kulturowe związane z niebem" w odniesieniu do Żywiecczyzny, zlokalizowaną tuż przy Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej, pod 6,5 metrowym namiotem w kształcie półkuli. Namiot ten jest częścią projektu realizowanego przez Fundację Satelitarną Polarisu z dofinansowaniem w ramach grantów Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia Żywiecki Raj (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020). Wystawa jest nawiązaniem do motywów i symboli kulturowych odwołujących się do szeroko pojętego nieba i kosmosu. Zwiedzanie sferycznego namiotu jest bezpłatne (wymaga jedynie wpisania się na listę projektową osób zwiedzających). 

Obserwacja zaćmienia księżyca

O godz. 19:00 grupę uczestników przybywającą na Sali Wielofunkcyjnej członkowie stowarzyszenia do wspólnych obserwacji zaćmienia Księżyca w towarzystwie Wielkiej Opozycji Marsa. W tym celu grupa pod okiem koordynatorów ze sprzętem przenośnym, uda się na jedno z pobliskich miejsc obserwacyjnych nr 6E, gdzie na polnej drodze rozstawione zostaną aparaty fotograficzne, teleskopy czy po prostu zatrzymają się sami uczestnicy by na własne oczy podziwiać to nietypowe zjawisko. Najlepszym do tego bowiem miejscem są szerokie przestrzenie z otwartym horyzontem, w przeciwieństwie do zamkniętej kopuły Obserwatorium Astronomicznego, gdzie jednorazowo może się zmieścić do 8 osób. Dodatkowo samo zaćmienie najlepiej jest podziwiać w małych powiększeniach teleskopu, gdyż nie chodzi tutaj o szczegóły na tarczy Księżyca jak kratery, góry czy pustynie piachu, ale cały glob naszego Naturalnego Satelity, który na ponad 1 godz. i 40 min. przysłoni cień Ziemi. Zjawisko zakończy się już po godz. 0:00, ale z uwagi na teren górzysty w Sopotni Wielkiej, przebieg niektórych faz zaćmienia może nieco różnić się od tych podawanych do publicznej wiadomości (późniejszy wschód Księżyca i szybsze zasłonięcie przez widnokrąg na zachodzie). Udział w pokazach plenerowych jest oczywiście bezpłatny.

To też nie wszystko. Na chętnych czekają jeszcze: popołudniowe prelekcje o astronomii (od godz. 17.00) oraz zwiedzanie kopuły z zainstalowanym niedawno teleskopem systemu Schmidt-Cassegrain marki Celestron.

Należy jednak pamiętać, że z uwagi na ograniczone możliwości ilościowe pod względem liczby osób jak i techniczne, udział w wydarzeniu objęty jest całkowitą rezerwacją miejsc! Zgłoszenia można nadsyłać zarówno za pośrednictwem poczty elektronicznej polaris@op.pl, telefonicznie na nr 33 863-46-93 jak i osobiście w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP - Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia.

Udostępnij

5
+5
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę