O wilkach w Lipowej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W poniedziałek, 24 maja, o godz. 17, na profilu facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej, odbędzie się spotkanie „Wilk - prawdy i mity.” Gościem będzie dr hab. Sabiną Nowak prezeska Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” z Twardorzeczki.

Wilk copy

Zapraszamy na spotkanie online "Wilk - prawdy i mity" z dr hab. Sabiną Nowak, biologiem, badaczką wilków i rysi, założycielką i prezeską Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, mającego swoje biuro w Twardorzeczce w Gminie Lipowa.

Jak zawszespotkanie transmitowane będzie na żywo na profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej i będzie miało charakter interaktywny - każdy zainteresowany może zadawać pytania naszemu gościowi w komentarzach pod relacją.

Wilki kojarzą się z najdalszymi, niedostępnymi ostępami leśnymi. Tymczasem drapieżniki te żyją niedaleko nas, tu w Beskidach, w najzwyklejszych lasach gospodarczych wykorzystywanych przez miliony ludzi jako miejsce pracy lub rekreacji. Aby nas unikać, wilki osiągnęły mistrzostwo kamuflażu, prowadząc nocny, skryty tryb życia. Badanie ich zachowań, wzajemnych relacji czy użytkowania przestrzeni jest niezmiernie trudne. Pomocne okazują się nowoczesne narzędzia badawcze: automatyczne kamery, genetyka i telemetria GPS/GSM. Dzięki nim odkrywamy fascynujące tajemnice prywatnego życia wilków i udaje się obalić wiele mitów narosłych wokół tych drapieżników.

Dr hab. Sabina Nowak:

Biolog, badaczka wilków i rysi. Jest założycielką i prezeską Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, mającego biuro w Twardorzeczce, w gminie Lipowa. Jest członkinią międzynarodowych grup specjalistów ds. dużych drapieżników. W latach dziewięćdziesiątych koordynowała działania na rzecz objęcia wilka i rysia ochroną gatunkową w Polsce. Od 1995 roku prowadzi badania nad wilkami w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, a od blisko 20 lat monitoruje rekolonizację zachodniej Polski przez te drapieżniki. Bada ekologię, komunikowanie się, zachowania socjalne, dynamiką i strukturę genetyczną wilków w najdalszych zakątkach kraju, od Karpat, Roztocza po Bory Dolnośląskie i wybrzeże Bałtyku. Zaangażowana w działania na rzecz ochrony dużych drapieżników i ich siedlisk, a także ograniczania wpływu infrastruktury transportowej na przyrodę. Współautorka kilkudziesięciu artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych (m.in. w Science), kilku książek, a także wielu wydawnictw popularnonaukowych na temat drapieżników. Współtworzyła i prowadziła serię 28 filmów dokumentalnych „Las Story”. Prowadzi wykłady i seminaria o dużych drapieżnikach w Polsce i za granicą.

Udostępnij

2
+1
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę