Koniec utrudnień w okolicy Jeziora Żywieckiego. Drogowcy oddali inwestycję - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Druga część zadania pn. "Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 948 od DK 52 do drogi wojewódzkiej nr 946, na odcinku od granicy miejscowości Czernichów do skrzyżowania z DW 946 w Żywcu – Oczkowie" zakończona.

AdobeStock 389731149

 Przypomnijmy, przebudowa trwała od kwietnia 2021 r. 

Wartość zadania: 69,7 mln zł

Długość odcinka: 4,5 km

Wykonawca: KONSORCJUM FIRM: LIDER: STRABAG INFRASTRUKTURA POŁUDNIE SP. Z O. O. PARTNER: PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERYJNE IMB PODBESKIDZIE SP. Z O. O.

Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: „Projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 948 od DK 52 do drogi wojewódzkiej nr 946 wraz z nadzorem autorskim” została podpisana w dniu 17.09.2015r. Dokumentacja projektowa była opracowywana w latach 2015 ÷ 2019r. przez biuro projektowe Egis Poland Sp. z o.o. (dawniej: Egis Polska Inżynieria Sp. z o.o.). W dniu 28.02.2020r. Wojewoda Śląski wydał dla zadania decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

W budżecie Województwa Śląskiego zostały zabezpieczone środki finansowe na realizację przebudowy DW 948 na lata 2021r. ÷ 2024r. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił postępowanie przetargowe na przebudowę DW 948 z podziałem na dwie części:

  • część I – od skrzyżowania z DK 52 w Kobiernicach do granicy Czernichowa,
  • część II – od granicy miejscowości Czernichów do skrzyżowania z DW 946 w Żywcu - Oczkowie.

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu, w dniu 23.04.2021r. zostały podpisane 2 umowy o roboty budowlane na obydwie części z Wykonawcą: Konsorcjum firm – lider – Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. oraz partner – Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „IMB-PODBESKIDZIE” Sp. z o.o.

Wartość umów określono na:

  • część I – od skrzyżowania z DK 52 w Kobiernicach do granicy Czernichowa: 155 mln zł brutto - roboty na tym odcinku są w dalszym ciągu realizowane, a planowany termin zakończenia robót w tym zakresie to IV kwartał 2024r.
  • część II – od granicy miejscowości Czernichów do skrzyżowania z DW 946 w Żywcu - Oczkowie: 60 mln zł – odcinek zrealizowany i oddawany obecnie do użytkowania.

Zakres przebudowy:

Inwestycja w zakresie oddawanego do użytkowania odcinka DW 948 w zakresie części II, tj. od granicy miejscowości Czernichów do skrzyżowania z DW 946 w Żywcu – Oczkowie, obejmowała przebudowę drogi wojewódzkiej nr 948 o długości ok. 4,5 km. Na odcinku wykonano tzw. przebudowę uproszczoną, tj. przebudowę konstrukcji nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 948 z uwzględnieniem geometrycznego odtworzenia w planie i profilu stanu istniejącego. Na tym zakresie zasadniczo zachowany został istniejący sposób odwodnienia. Ograniczenie zakresu przebudowy drogi na ww. odcinku DW 948 było podyktowane koniecznością ograniczenia ingerencji w zbocza gór, czynne obszary osuwiskowe oraz teren zapory. Na dalszym odcinku DW 948, tj. od skrzyżowania z DK 46 w Kobiernicach do granicy Czernichowa, który jest jeszcze realizowany, przewidziano do wykonania kompleksową przebudowę drogi – wykonanie w całości nowej konstrukcji drogi z dostosowaniem parametrów drogi do parametrów normatywnych.

Przebudowa w obu przypadkach zakładała dostosowanie nawierzchni do wymagań nośności 115 kN/oś. Ponadto, zakres inwestycji w ramach części II obejmował m.in.:

- zastosowanie elementów bezpieczeństwa ruchu,

- budowę chodników w ciągu drogi,

- budowę zatok autobusowych,

- wykonanie odwodnienia,

- przebudowę zjazdów,

- budowę kanału technologicznego,

- budowę oświetlenia ulicznego,

- zabezpieczenie oraz przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia terenu.

Wyzwaniem dla Wykonawcy było prowadzenie robót ziemnych w warunkach występowania gruntów skalistych oraz prowadzenie robót budowlanych w obszarach, gdzie występują ruchy masowe ziemi i strome zbocza. W zakresie występujących na obszarze inwestycji osuwisk wykonano zabezpieczenie korpusu drogowego poprzez zastosowanie następujących technologii:

  • wykonanie drenów stokowych, pozwalających na ujęcie infiltrujących wód opadowych napierających na korpus drogowy od strony zbocza,
  • umocnienie skarp poprzez wykonanie kotew gruntowych,
  • umocnienie skarp rowu materacami gabionowymi z umocnieniem dna rowu korytkiem muldowym,
  • wykonanie palisady betonowej,
  • umocnienie skarp narzutem z kamienia 90/500 układanym na warstwie betonu cementowego.

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę