Czy TLK Halny zatrzyma się w Jeleśni? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z początkiem tygodnia informowaliśmy o nowym połączeniu kolejowym z i do Bydgoszczy. Pociąg stamtąd będzie  jechał do Zakopanego. Daje więc możliwość dostania się do górskich miejscowości podróżnym z głębi kraju, zwłaszcza do stolicy polskich Tatr. Czegoś jednak jakby troszkę jeszcze brakowało? Pociąg, według informacji, nie będzie zatrzymywał sie na stacji w Jeleśni.

Jelesnia stacja

 Co to za kurs?

O TLK Halny szerzej pisaliśmy TUTAJ. Będą to kursy weekendowe. Z północy Polski skład wyruszy w soboty tuż przed godz. 6.00 by do Żywca przyjechać o godz. 14.41, a w Zakopanem być o 18.45. Taki przejazd ogłaszany jest jako doskonała możliwość dostania się w góry dla turystów z głębi Polski. Oferowane są przy tym niższe ceny biletów przy wcześniejszym zakupie (od 56 zł Bydgoszcz – Zakopane) i ustawowe ulgi dla studentów. To dobra opcja na dotarcie w góry, ale odzywają się głosy, że ta możliwość mogłaby być szersza.

Gdzie się nie zatrzyma?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom TLK Halny, jadąc z Bydgoszczy następny przystanek po Żywcu będzie miał w Suchej Beskidzkie. Nie zatrzyma się w Jeleśni, a jest to przecież centrum gminy niemałej, skupiającej ponad 13 tys. mieszkańców. Jeleśnia to też gmina o dużym znaczeniu turystycznym- okolice Romanki, centrum narciarskie i trasy turystyczne Pilska itp. Nie da się tego zmienić?

Starania stowarzyszenia

O rewitalizację linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka od dawna czyni intensywne starania Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”. Jak się dowiedzieliśmy, szybko zauważyli i ten niuans, interweniując w PKP Intercity w sprawie dodatkowych przystanków.
 - Nasza organizacja wielokrotnie interweniowała w sprawie zwiększenia dostępności kolejowo-turystycznej miejscowości Pasma Pewelskiego. Natomiast, jeśli chodzi o ten konkretny przypadek pismo w tej sprawie wysłaliśmy niezwłocznie po ukazaniu się informacji o uruchomieniu połączenia, tj. w dniu 27 lipca br. Jak dotąd nie otrzymaliśmy od IC żadnej odpowiedzi - przekazało nam stowarzyszenie.
Według nich dodatkowe przystanki warto byłoby również ustanowić w znajdujących się tuż za granicą naszego powiatu Lachowicach i Hucisku, co znalazło wyraz w piśmie skierowanym do PKP Intercity. Stacje te są istotne dla ruchu turystycznego, dające możliwość dostania się na najatrakcyjniejsze szlaki piesze Pasma Jałowieckiego i Przedbabiogórskiego. Dużą ilość podróżnych, jaką jest w stanie wygenerować stacja Lachowice, potwierdza doświadczenie działań „Kolei Beskidzkiej”. Jeśli chodzi o Hucisko to warto nadmienić, że niedawno „Kolej Beskidzka” była inicjatorem upamiętniania powiązań tej miejscowości z Papieżem Polakiem Janem Pawłem II, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Stowarzyszenie donosi też, że system sprzedaży biletów na TLK Halny nie uwzględnia stacji Sucha Beskidzka, skutkiem czego nie można nabyć go dla tej precyzyjnie relacji.
Ich pismo do PKP Intercity znajdziecie poniżej, w galerii.

 

Udostępnij

6
+5
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę