Terytorialsi dla żołnierzy Bartka i Dworcowej 2 - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W tej kamienicy krzyżowało się wiele wojennych i powojennych ścieżek losu mieszkańców Żywiecczyzny. Czy uda się poszerzyć wiedzę o nich?

terytriasi2 i znierze Bartkaaa

Żywiecka Fundacja Rozwoju rozpoczęła współpracę z XIII Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej im. Tadeusza Puszczyńskiego ps. Wawelberg. List intencyjny podpisała wczoraj prezes Żywieckiej Fundacji Rozwoju Gabriela Gibas-Psuturi oraz dowódca 13 Ślaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Tomasz Białas. Jakie będą kierunki połączonych działań?

- Chcemy współpracować w zakresie miejsca pamięci, jakim jest kamienica przy u Dworcowej 2 w Żywcu, ponieważ XIII Brygada Obrony Terytorialnej ma w swojej strukturze podjednostkę, która się zajmuje miejscami pamięci waśnie. Będziemy współpracować w działaniach badawczych, w zakresie upamiętniania tego, co działo się w piwnicach tego budynku. Współpraca dotyczyć będzie głównie okresu powojennego, ale powojennego też. Biorąc pd uwagę fakt, że w tej kamienicy więzieni byli często przypadkowi mieszkańcy Żywiecczyzny, te działania mogą mieć charakter ponadlokalny] Będziemy szukać w kontekście i operacji Lawina, i partyzantów Bartka, bo koleje losu tych żołnierzy przebiegały między innymi przez Dworcową 2 – powiedziała Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę