Słowackie Obłazy Kwaczańskie - piękne i niestety naruszone - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mowa o malutkim, zabytkowym osiedlu, położonym w Górach Choczańskich.

Oblazy

 Obłazy Kwaczańskie, położone na wysokości  około 730 m n.p.m., w miejscu, w którym potoki Borovianka i Potok Roztocki uchodzą do Hucianki, tworząc Kwaczankę. Na  mapach zaznaczane jest również jako vodné mlyny[. Miejsce to, znajdujące się w górnym końcu Doliny Kwaczańskiej, jest zarazem skrzyżowaniem dróg i szlaków turystycznych. Krzyżuje się tutaj droga z miejscowości Huty przez Dolinę Kwaczańską do Kwaczan z drogą z Wielkiego Borowego do Obłazów. Są to drogi szutrowe i zamknięte dla ruchu pojazdów samochodowych.

Miejsce to może być ciekawym punktem turystycznym, podczas wędrówek krasowymi dolinami: Kwaczańską i Prosiecką. Ciekawość ta wynika nie tylko z ładnego położenia, ale też dawnej strony funkcjonalnej osiedla, w którym funkcjonowały kiedyś młyny wodne i tartak. Obecnie istniejący młyn jest zabytkiem architektury drewnianej. Konserwuje się go, a jego mechanizmy, w tym koło wodne napędzane przez Kwaczankę, do niedawna pracowały, ale już tylko jako atrakcja turystyczna. W budynku młyna można było zobaczyć, jak działał. Na zewnątrz można zobaczyć też dawne zabawki i sprzęty gospodarcze oraz spacerujące zwierzęta domowe. Całość jednoczy się w obraz sielanki i zamkniętego świata. 

Niestety powyższe słowa, w wielu miejscach, na dziś zawierają czas przeszły. W pierwszej dekadzie sierpnia tamten rejon Słowacji nawiedziły ulewne deszcze, po których wezbrał potok i zniszczył część struktury Oblazów. Horska Zachranna Slużba informowała i zerwanej kładce. Fotograf Miro Sabo na swojej stronie społecznościowej pisze, że naruszony został też dom, dno strumienia, a woda nie ma jak dotrzeć do koła młyńskiego. Koszty naprawy są duże i nie wiadomo, jak dalej potoczy się los tego miejsca. Na razie zorganizowano w internecie zbiórkę pieniężną na rzecz rekonstrukcji młyna i okolicznej infrastruktury. 

Zdjęcia w galerii: Beskidy News/Horska Zachranna Sluzba

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę