W Kinie Janosik czeka wszystkich zainteresowanych ciekawa projekcja. Prezentowany będzie film pt. „Zwyciężyć śmierć – prof. Rudolf Weigl" w reżyserii Haliny Szymury – dziennikarki, reżyserki i prezenterki TVP Katowice.
Rudolf Weigl (1883 – 1957) był polskim biologiem i wynalazcą pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu, prekursorem zastosowań owadów jako zwierząt laboratoryjnych do hodowli zarazka tyfusu.
Pokaz odbędzie się w Kinie Janosik w piątek 1 grudnia o godz. 17.00
Po projekcji nastąpi wręczenie odznaczenia "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tematyki społecznej, kultury, sztuki, muzyki i filmu dla autorki filmu.
Halina Szymura to dziennikarka, publicystka i prezenterka Telewizji Polskiej – praca podjęta po studiach, w katowickim Ośrodku TVP 1 października 1978 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego /Wydział Filozoficzno – Historyczny/ oraz paryskiej Sorbony/ Muzykologia. Autorka programów ogólnopolskich realizowanych dla PR1 oraz telewizyjnej Dwójki a także TV Polonia. Realizowała kilkadziesiąt wielkich transmisji gali koncertowych – oraz koncertów – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Od dwudziestu lat współtwórca i realizator koncertów galowych „Serce za serce" na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii założonej przez profesora Zbigniewa Religę. Brali w nich udział światowej sławy artyści – Placido Domingo, Jose Carreras. Monserat Cabaille, June Anderson, Cris de Burgh, Tetr Tańca „Tango Quarto" z Argentyny, Marek Torzewski, Marek Tomaszewski i wielu innych znakomitych artystów. Laureatka nagród Prezesa TVP (1997 r.) m.in. za cykl programów propagujących twórczość Wojciecha Kilara, w tym transmisji na żywo jego muzyki na cały świat poprzez TV Polonia i PR2. Autorka i reżyser widowisk telewizyjnych z zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk", dokumentujących cały dorobek Stanisława Hadyny. W 1999 r. wraz z Telewizją Polonia i PR2 realizowała Panteon Kompozytorów Polskich, w których to programach muzyka Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego transmitowana była na żywo na cały świat.