Władze Żywca wypożyczyły klatkę, by wyłapywać dziki w mieście - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 Burmistrz miasta Antoni Szlagor podał we wtorek, że wypożyczył w tym celu klatkę od pobliskiej Suchej Beskidzkiej, która także borykała się z problemem dzikich zwierząt w mieście.


Biorąc pod uwagę to, że dziki mogą stanowić realne zagrożenie dla osób, pozyskałem informacje z miast, które również miały tego typu problem i udało im się go przynajmniej na razie rozwiązać. (...) W Suchej Beskidzkiej populacja dzików poruszających się na terenie miasta przekraczała kilkadziesiąt sztuk. W Żywcu (…) to kilka zwierząt. W Suchej Beskidzkiej zastosowano specjalne klatki do ich wyłapywania. Poprosiłem o użyczenie jednej klatki, by spróbować wyłapać dziki" - oznajmił Antoni Szlagor w rozmowie z Polską Agencją Prasową..

Klatka dotarła już do Żywca. Burmistrz dodał, że po złapaniu zwierząt "zostaną zastosowane odpowiednie procedury".

Powiatowy lekarz weterynarii w Żywcu Magdalena Ciastek wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w takich przypadkach burmistrz musi wystąpić do starosty o decyzję o odłowie dzików z terenu miasta. Zwierzęta złapane w pułapkę nie trafią do lasu, lecz najprawdopodobniej zostaną uśpione. "Ze względu na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej - przypadek afrykańskiego pomoru świń był już stwierdzony w naszym województwie - jest zakaz wywożenia zwierząt do lasu. Są zatem dwie drogi: odstrzał redukcyjny lub uśpienie" - powiedziała lekarka.

Problem z grupą dzików - cztery dorosłe osobniki - narasta w Żywcu od pewnego czasu. Początkowo odwiedzały obrzeża miasta, skąd były przepędzane. Zaczęły się jednak zapuszczać coraz bliżej centrum i zagrażać bezpieczeństwu ludzi.

Źródło: portalsamorzadowy.pl/PAP

AdobeStock 509806662

Udostępnij

0
-1
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę